Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Płatki owsiane – idealne śniadanie dla zdrowia

MedExpress Team

Irena Piekarska

Opublikowano 16 marca 2023 14:24

Płatki owsiane – idealne śniadanie dla zdrowia  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dobre śniadanie to zastrzyk energii na resztę dnia. Idealne powinno składać się z produktów zawierających węglowodany złożone, białko wysokiej jakości i zdrowe tłuszcze. W opinii dietetyków, by temu sprostać najlepiej zjeść talerz owsianki.

Tych, którzy już w przedszkolu poprzysięgli sobie, że jako dorośli nigdy nie spojrzą na owsiankę można zrozumieć. Zapewne nie próbowali jej wtedy w dobrym anglosaskim wydaniu. Jak twierdzą smakosze wszystko zależy od przygotowania, a przede wszystkim od odrobiny soli dodanej na początku gotowania. Na szczęście amatorów smaku i konsystencji przybywa i dobrze, bo to sposób na naprawdę pożywne i zdrowe śniadanie. Według dietetyków jest w nim wszystko czego organizm potrzebuje na dobry początek dnia. W 100 gramach płatków owsianych jest ok 13 gr białka roślinnego, 7 gr nienasyconych kwasów tłuszczowych, 14 gr błonnika i 65 gr węglowodanów złożonych. Poza tym płatki są bogatym źródłem potasu, magnezu, żelaza, wapnia i miedzi. Do tego są w nich tlenki siarki i fosforu oraz wiele witamin z grupy B i witamina E. Taka kompozycja wspiera odporność, dostarcza energii, poprawia pamięć i koncentrację oraz metabolizm komórek. Wielką zaletą owsianki jest jej dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

Płatki owsiane maja niski indeks glikemiczny - 40 IG. Wraz z gotowaniem zwiększa się nieznacznie do poziomu między 50 a 60 IG. Zjedzenie owsianki nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny. Zapobiega temu także obecność dużej ilości rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Ze względu na te właściwości płatki owsiane są dobrym śniadaniem dla cukrzyków. Jednak w tym wypadku zaleca się krótkie gotowanie, bez dodawania owoców. Bezpiecznym wyjściem jest tzw. owsianka nocna, która nie wymaga gotowania. Po prostu płatki owsiane zalewa się wieczorem ciepłą wodą lub mlekiem, po to by spęczniały przez noc i rano były gotowe do spożycia. Błonnik w owsiance wpływa korzystnie na obniżenie stężenia cholesterolu LDL we krwi, wiążąc go na swojej powierzchni zmniejsza jego przenikanie do krwioobiegu. Również dzięki błonnikowi można liczyć na przyspieszony metabolizm, łatwiejsze trawienie i właściwą perystaltykę jelit. W związku z tym zaleca się ją w dietach odchudzających. Jej wysoki indeks sytości ogranicza podjadanie między posiłkami, na pewno w pierwszej połowie dnia.

Żelowa konsystencja dobrze ugotowanej owsianki usprawnia procesy trawienne. Dowiedziono, że zawierające beta-glukan płatki dobrze wyściełają żołądek i jelita. Związek ten po spożyciu trawiony jest przez pewne gatunki bakterii jelitowych co powoduje, że zwiększa się liczba tych dobrych w przewodzie pokarmowym. Działa podobnie jak prebiotyki, dlatego też uznaje się, że jedzenie gotowanych płatków owsianych od najmłodszych lat może skutecznie chronić przed rakiem jelita grubego. W badaniach naukowych dowiedziono, że dieta bogata w beta-glukan wpływa na rozwój różnorodnych pożytecznych bakterii m.in. bakterii Lactobacilli przez co zmniejsza ilość tych niekorzystnych.

Regularnie jedzona owsianka ma korzystny wpływ na stan skóry. To doskonałe źródło antyoksydantów i unikalnych polifenoli zwanych awentramidami. Pomagają one rozszerzać naczynia krwionośne co poprawia przepływ krwi, zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej, mają właściwości przeciwzapalne i zmniejszają swędzenie skóry. Co ciekawe molekuły te występują wyłącznie w płatkach owsianych. Do tego bogaty skład witamin z grupy B oraz cynk wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Z tego względu szczególnie polecane są w diecie osób borykających się z problemami trądzikowymi. Również fakt, że płatki owsiane przyspieszają i regulują przemianę materii nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji cery. Obecność witaminy E, magnezu jak i kobaltu i miedzi działa wygładzająco na skórę oraz wspomaga żywotność cebulek włosów. Jednym słowem płatki owsiane są dla skóry doskonałym „kosmetykiem” działającym od wewnątrz.

Owsianka ma ogrom zalet i niewielką – ale jednak - ilość przeciwwskazań do jej spożywania. Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego muszą włączenie jej do diety skonsultować z lekarzem. Na pewno nie mogą jej jeść chorzy na chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Również osoby uczulone na gluten muszą z niej zrezygnować. W przypadku nietolerancji laktozy płatki owsiane skutecznie wspierają zdrowie ale pod warunkiem, że zostaną przygotowane na wodzie lub mleku roślinnym. Ich obecność w diecie należy skonsultować z lekarzem w przypadku problemów z wchłanianiem m.in. cynku, żelaza i wapnia. Płatki owsiane zawierają fityniany i to właśnie one mogą niekorzystnie wpływać na absorbcję mikroelementów. Trzeba jednak przyznać, że działań niepożądanych jest bardzo niewiele a wiele z nich można dodatkowo zminimalizować poprzez odpowiednie przygotowanie tego dania.

Tematy

dieta / owies

Podobne artykuły

fitness
7 lutego 2024
iStock-1165063882
18 stycznia 2024
164144237
Jak odżywiają się Polacy

Veganuary: w nadmiarze mięso szkodzi zdrowiu

16 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.