Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Religa na wielkim ekranie

MedExpress Team

A.L.

Opublikowano 15 września 2014 23:25

Religa na wielkim ekranie - Obrazek nagłówka
10 października wchodzi do kin film o wybitnym polskim kardiochirurgu. Ci, którzy widzieli już obraz prowokacyjnie zatytułowany „Bogowie” mówią, że Tomasz Kot nie gra słynnego lekarza, on się nim staje.

10 października wchodzi do kin film o wybitnym polskim kardiochirurgu. Ci, którzy widzieli już obraz prowokacyjnie zatytułowany „Bogowie” mówią, że Tomasz Kot nie gra słynnego lekarza, on się nim staje.

29 lat temu Zbigniew Religa rozpoczął walkę o polski przeszczep serca. 15 sierpnia 1985 r. odbyła się inauguracyjna operacja w nowym ośrodku kardiochirurgii w Zabrzu. Kilka miesięcy później, właśnie tam Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Film „Bogowie” opowiada historię przełomowych wydarzeń.

1-Bogowie_Next Film_rez. Łukasz Palkowski-1

Obejmując kierownictwo nad kliniką kardiochirurgii w Zabrzu, Zbigniew Religa zastał na miejscu ogromny plac budowy, który w niczym nie przypominał nowoczesnej placówki medycznej. W takich warunkach urzeczywistnienie marzenia o przeszczepie serca mogło udać się tylko człowiekowi o wielkim talencie i jeszcze większej determinacji. Fundusze na sprzęt przepadały w ministerialnych gabinetach, pielęgniarki i lekarze, którzy odważyli się pracować w Zabrzu, wymagali specjalistycznego wyszkolenia w trybie ekspresowym, a budowa sal operacyjnych zdawała się nie mieć końca. Choć brzmi to niewiarygodnie, lekarze musieli też przezwyciężyć barierę językową - większość pacjentów posługiwała się wyłącznie śląską gwarą.

Bogowie_Next Film_rez. Łukasz Palkowski-2

Wbrew przeciwnościom, pierwszy zabieg w nowej klinice odbył się 15 sierpnia 1984 roku. Nawet podczas inauguracyjnej operacji nie obyło się bez nieprzewidzianych trudności – najpierw zepsuła się aparatura z tlenem a potem kolejne urządzenia podtrzymujące pacjenta przy życiu. Tylko dzięki opanowaniu i umiejętnościom lekarzy, operacja zakończyła się sukcesem.

W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot. Według osób, które miały okazję obejrzeć film przed premierą, to może być najlepsza dotychczasowa rola w dorobku aktora. Poza nim w filmie zobaczymy plejadę najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów. Role najbliższych współpracowników prof. Religi zagrali Piotr Głowacki i Szymon Piotr Warszawski. Poza nimi na ekranie zobaczymy Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Magdalenę Czerwińską, Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Rafała Zawieruchę. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., autor obrazów do takich filmów jak „Drogówka”, „Róża” i „Układ zamknięty”.

BOGOWIE_Plakat_B1_Druk.indd

Zachęcamy do odwiedzin profilu filmu na Facebooku, gdzie publikowane są aktualne informacje oraz dodatkowe materiały dotyczące produkcji: https://www.facebook.com/bogowiefilm

Oficjalny zwiastun filmu: http://www.youtube.com/watch?v=1biE4cOrDPE

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-829535700

Stopy w wakacje

6 lipca 2023
iStock-1343864699
Artykuł partnera

Cenne właściwości soku z aloesu

13 czerwca 2023
iStock-1001799644
9 czerwca 2023
492549851
29 września 2023