Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sushi na zdrowie

MedExpress Team

A.L.

Opublikowano 12 marca 2014 18:45

Sushi na zdrowie - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Kiedyś kaprys warszawskich snobów, dziś popularna potrawa, po którą sięga coraz więcej osób. Sushi podbiło polskie żołądki, a niekwestionowane walory zdrowotne przekonały ostatnich nieprzekonanych.

sushi-zestaw

Kiedyś kaprys warszawskich snobów, dziś popularna potrawa, po którą sięga coraz więcej osób. Sushi podbiło polskie żołądki, a niekwestionowane walory zdrowotne przekonały ostatnich nieprzekonanych.

W samej stolicy jest ponoć niemal trzysta miejsc, w których można zjeść ten japoński specjał, a chętnych nigdy nie brakuje. Coraz częściej próbujemy też sushi zrobić w domu, tym bardziej że w sklepach przybywa produktów do przygotowania surowej ryby z ryżem. Jak zamienić się we własnej kuchni w prawdziwego mistrza sushi, zdradzał goszczący niedawno w Warszawie sushi master Wilson Chung. Ten Australijczyk tajskiego pochodzenia wie o kuchni azjatyckiej chyba wszystko. Sekretów dobrego sushi jest kilka, ale oto najważniejsze:

  • idealnie świeże produkty, jakość ryby nie może budzić żadnych wątpliwości,
  • super ostry nóż,
  • cierpliwość i spokój.

 Dla tych, którzy nie boją się kulinarnych wyznań – produkty Blue Dragon ułatwią przygotowanie sushi w domu

Dla tych, którzy nie boją się wyznań – produkty Blue Dragon ułatwią przygotowanie sushi w domu

 

Chung zdradził nam, że w Japonii droga do zostania sushi masterem, czyli kucharzem uprawnionym do serwowania sushi, jest bardzo długa. Nauka zajmuje aż siedem lat, z czego przez pierwsze trzy lata wolno jedynie zajmować się przygotowaniem ryżu.

[caption id="attachment_36689" align="alignnone" width="620"]Noże Fiskars do przygotowywania dań japońskich i krojenia ryby Noże Fiskars do przygotowywania dań japońskich i krojenia ryby[/caption]

 

Restauracja Sakana to sprawdzony w Warszawie adres. Ma wierne grono klientów, które na dodatek stale rośnie. Miejscowi sushi masterzy słyną nie tylko z przygotowywania znakomitych potraw, ale i promowania zdrowego, aktywnego trybu życia.  To właśnie Sakana - pierwsza w Polsce - wprowadziła do oferty brązowy ryż organiczny.

sakana

Dietetycy nie mają wątpliwości: „Regularne  spożywanie sushi powoduje regulację poziomu glukozy, zmniejszenie poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu LDL we krwi i wzmocnienie układu krążenia. Bogactwo substancji przeciwzapalnych i  oczyszczających wzmacnia odporność oraz regenerację organizmu, ponadto sprawia, że jest to danie zalecane w profilaktyce chorób cywilizacyjnych” – mówi Jagoda Podkowska.

 

Yoko Restaurant to jedna z najdłużej działających w Warszawie restauracji serwujących japońskie i koreańskie specjały. Od 1997 roku ma swoich wielbicieli, którzy nie zamienią jej na żadną inną.

yoko

Yoko zaprasza na smaczne i zdrowe lunche, romantyczne kolacje i rodzinne obiady. Na najbardziej wymagających gości czeka też strefa VIP, idealna na ważne, biznesowe spotkania. Kto ma ochotę na nieco wtajemniczania, powinien zasiąść przy barze, by podejrzeć pracę sushi masterów.

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

ThinkstockPhotos-504180648

Hałas może zabić

10 lipca 2024
Choroby weneryczne
Artykuł sponsorowany

Choroby weneryczne – czym są i jak je rozpoznać?

16 kwietnia 2024
iStock-467392271x

Regeneracyjna moc bursztynu

4 kwietnia 2024
iStock-1336074149
30 października 2023