Amerykanie na własnej skórze przetestują uniwersalną szczepionkę przeciw grypie

Thinkstock/GettyImages
Około 120 zdrowych ochotników z USA weźmie udział w testach nowatorskiej szczepionki przeciwko grypie, opracowanej w laboratoriach izraelskiej firmy BiondVax. Badanie sponsoruje amerykański National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID).
Tomasz Kobosz 2018-05-06 22:26

Według danych CDC, każdego roku na grypę sezonową zapada w USA kilka milionów ludzi, z których od 140 do 710 tys. wymaga hospitalizacji, a od 12 do 56 tys. umiera.

Wirusy grypy mają zdolność do częstych mutacji. Nowo powstałe wirusy mogą różnić się od swoich „przodków” na tyle istotnie, że opracowane na dany sezon szczepionki nie zapewniają wobec nich ochrony.

Wynalezienie szczepionki, której podanie dawałoby odporność przeciwko wszystkim, a przynajmniej przeciwko większości obecnych i przyszłych szczepów wirusa grypy, od lat jest celem pracy wielu ośrodków naukowych.

– Sezon grypowy 2017/2018 należał w Stanach Zjednoczonych do najcięższych w ostatnim dziesięcioleciu i przypominał nam o tym, jak pilna jest potrzeba stworzenia skuteczniejszej i bardziej uniwersalnej szczepionki – powiedział dr Anthony S. Fauci, dyrektor NIAID. – Uniwersalna szczepionka przeciwko grypie zmniejszyłaby obciążenie, jakie dla zdrowia publicznego stanowi grypa i jej powikłania, milionom ludzi pozwoliłaby uniknąć cierpienia i uratowałaby życie tysięcy osób.

Eksperymentalna szczepionka M-001 zawiera antygenowe sekwencje peptydowe współdzielone przez wiele różnych wirusów grypy. Teoretycznie może chronić przed wieloma obecnymi i przyszłymi szczepami grypy.

Sześć poprzednich badań klinicznych z udziałem 698 uczestników przeprowadzonych przez BiondVax w Izraelu i Europie wskazało, że preparat był bezpieczny, dobrze tolerowany i wytwarzał odpowiedź immunologiczną wobec szerokiego zakresu szczepów. Teraz, po raz pierwszy, eksperymentalna szczepionka będzie testowana w Stanach Zjednoczonych.

W badaniu weźmie udział do 120 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 49 lat. Uczestnicy zostaną przydzieleni losowo do dwóch grup – w pierwszej podawane będą dwie dawki M-001, w drugiej zaś – placebo. Pierwszą dawkę uczestniczy otrzymają na początku badania, drugą po 22 dniach.

Pół roku później wszyscy badani (z obu grup) otrzymają dopuszczoną do obrotu szczepionkę sezonową 2018/2019, a następnie będą monitorowani przez kolejne 7 miesięcy. W tym okresie – oprócz obserwacji w kierunku ewentualnych symptomów grypy – kilkukrotnie będzie im pobierana krew w celu oznaczenia poziomu przeciwciał dla różnych szczepów wirusa.

Źródło: niaid.nih.gov

PDF

Zobacz także