Blisko 120 tysięcy osób w Polsce nie wie, że choruje na HCV!

Medexpress

Opublikowano 08 kwietnia 2022, 12:28

Medexpress

Opublikowano 08 kwietnia 2022, 12:28

Mamy 120 tys. To nie fejk!

W 2016 roku Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym
Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030. W Polsce żyje około 120 tys. osób nieświadomych zakażenia HCV.

2030>2050 – czyli im wcześniej, tym lepiej!
Ciągle mamy za mało działań systemowych, które mogłyby doprowadzić do eliminacji HCV w Polsce. Dodatkowo pandemia COVID-19 bardzo utrudniła dostęp do profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Według analiz dla naszego kraju, żeby osiągnąć cel WHO w zakresie eliminacji HCV do 2030 r. musimy rocznie testować ok. 2,5 mln osób oraz leczyć ok. 12 tys. osób rocznie. Na ten moment, bez wprowadzenia powszechnego dostępu do testowania szansę na osiągnięcie tego celu mamy w 2050 roku.

Zakażenie HCV może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Nawet w przypadku
pojawienia się już raka wątroby, pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero w zaawansowanym stadium. To często jest już za późno, przez co roku umiera ponad 2 tys. osób. Większość tych nowotworów spowodowanych jest przez HCV - i większości z nich można zapobiec. Przy tak dobrym dostępie do nowoczesnych i w pełni refundowanych terapii nie mogę pogodzić się z tak dużą ilością zgonów. Obawiam się, że wiele osób, które nie są świadome swojego zakażenia nie doczekają do 2030 roku. Ta nieświadomość dodatkowo sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa w społeczeństwie – mówi Sebastian Gawlik, Fundacja Urszuli Jaworskiej.


Tropimy nieświadomych!

W ubiegłym roku dzięki współpracy z naszymi Partnerami oraz placówkami medycznymi udało nam się przeprowadzić akcje testowania, z których skorzystało niemal 10 tys. osób. W Służbie Więziennej z darmowych testów anty-HCV skorzystało niemal 7 tys. pracowników i funkcjonariuszy. W ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia planujemy przetestowanie 100 tys. osadzonych. Ciągle inicjujemy nowe akcje, nigdy jednak nie będziemy w stanie testować 2 mln osób rocznie, a przecież niemal 80% Polaków nigdy nie wykonało badania w kierunku HCV – podkreśla Urszula Jaworska, Fundacja Urszuli Jaworskiej.

#CzasNasGoni
W ramach kampanii uruchomiona została strona www.panwątroba.pl, która w tym roku zostanie rozbudowana m.in. o materiały edukacyjne dla pracowników i osób korzystających z usług gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, dentystycznych oraz studiów tatuażu. Pojawią się również informacje w języku ukraińskim. Przewidziano spotkania on-line z pacjentami, szereg publikacji w prasie oraz Internecie, a także niespodzianki, o których na bieżąco informować będzie Pan Wątroba za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Czym jest HCV?

HCV to wirus, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią. Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego lub innych czynności powodujących uszkodzenie skóry, wykonanych niedbale lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo przyborów kosmetycznych. Naukowcom dotąd nie udało się opracować szczepionki na HCV, jednak od kilku lat dostępne są leki, które skutecznie eliminują HCV z organizmu w niemal 100% przypadków. Dzięki temu postępowi w medycynie, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest pierwszą zakaźną, przewlekłą chorobą, która jest w pełni wyleczalna. W Polsce leczenie HCV jest świadczeniem gwarantowanym w ramach programu lekowego Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiej Grupy Ekspertów HCV liczba osób dorosłych z przewlekłym zakażeniem HCV w populacji ogólnej w Polsce oszacowana została na 140 tys.7 Niestety większość osób zakażonych nie wie o swojej chorobie. Brak rozpoznania to dalsza transmisja wirusa oraz progresja choroby i związanych z nią komplikacji u chorych.

Niewidoczne objawy

Wirus HCV nazywany jest często cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Tylko u około 20% chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Niekiedy u zakażonych HCV występują objawy mało swoiste dla choroby wątroby, co nie ułatwia postawienia trafnej diagnozy. Należą do nich na przykład długotrwałe zmęczenie, senność, apatia czy stany depresyjne. Czasami pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Więcej informacji na stronie kampanii TUTAJ

Kampania otrzymała Honorowy Patronat Rzecznika Praw Pacjenta oraz Patronat Merytoryczny Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego
Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

Źródło: Informacja prasowa

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

hcv / rak wątrobowokomórkowy / Urszula Jaworska / kampania społeczna / Pan Wątroba
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28