Blogosfera Medexpressu

Ruszyła kampania edukacyjna pakietu onkologicznego

timthumb

Szymon Chrostowski 2014-12-01 14:14
Przed nami ostatnia prosta przed wejściem w życie przepisów tzw. pakietu onkologicznego, na którego z nadzieją czekają pacjenci onkologiczni w całym kraju. Już za miesiąc zaczną obowiązywać rewolucyjne zmiany w polskim systemie opieki onkologicznej. Właśnie ruszyła akcja edukacyjna...

Przed nami ostatnia prosta przed wejściem w życie przepisów tzw. pakietu onkologicznego, na który z nadzieją czekają pacjenci onkologiczni w całym kraju. Już za miesiąc zaczną obowiązywać rewolucyjne zmiany w polskim systemie opieki onkologicznej. Warto zatem zapoznać się z zasadami i rozwiązaniami, które będą bezpośrednio dotyczyć nas pacjentów. Właśnie ruszyła akcja edukacyjna w największych stacjach telewizyjnych oraz uruchomiono portal informacyjny www.pakietonkologiczny.gov.pl, gdzie w przystępny sposób opisano wszystkie zagadnienia.

A co nas czeka od stycznia?

Po pierwsze rozszerza się katalog badań profilaktycznych, które będą mogli zlecać lekarze rodzinni bez konieczności wizyty u specjalisty. Przede wszystkim będą mogli zlecać więcej badań, m.in.: hematologicznych, biochemicznych i immunochemicznych z surowicy krwi, a także badań elektrokardiograficznych, ultrasonograficznych oraz spirometrię. Ta diagnostyka pozwoli im potwierdzić lub wykluczyć konieczność wizyty pacjenta u specjalisty oraz zwiększy szanse na szybsze wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych

W przypadku podejrzenia choroby onkologicznej, zarówno lekarz POZ jak i specjalista będzie mógł wydać Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która upoważnia pacjenta do korzystania z badań bez kolejek i zbędnego oczekiwania. Zniesione zostają limity na diagnostykę w całym kraju. Karta będzie jednocześnie dokumentować ścieżkę pacjenta, od momentu podejrzenia, przez różne etapy diagnozy po leczenie, aż do jego zakończenia. Czas od rozpoczęcia diagnostyki do postawienia diagnozy ma nie przekraczać 9 tygodni.

Pacjent zyska także Koordynatora Leczenia, którego zadaniem będzie sprawne przeprowadzenie chorego przez całą ścieżkę diagnostyczno-leczniczą. Ostateczna diagnoza i dobór terapii będzie potwierdzany przez Konsylium składające się z m.in. onkologów, hematologów, radioterapeutów, radiologów, chirurgów oraz innych specjalistów. Obydwa rozwiązania mają na celu zapewnienie lepszej jakości leczenia pacjenta oraz dobór najlepszego leczenia dla danego pacjenta, niezależnie od miejsca zamieszkania, czy wyspecjalizowania placówki medycznej, w której pacjent się znalazł.

PDF

Zobacz także