Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 7 września 2023 08:42

Jak pomóc demografii w Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Postawiłem tezę, że szczepienia dzieci i młodzieży są szansą na stabilność zdrowotną oraz odbudowę demograficzną w młodych, przyszłych rodzinach w Polsce.

Wiele osób wypowiada się w tej kwestii.

Zgadzam się z nimi, bo to mądrzy ludzie.

Moje spojrzenie jest jednostkowe, nie globalne, nie całościowe, ale istotne, bo choroba i jej komplikacje wykluczają rozwój lub nawet założenie rodziny.

Postawiłem tezę, żeszczepienia dzieci i młodzieży są szansą na stabilność zdrowotną oraz odbudowę demograficzną w młodych, przyszłych rodzinach w Polsce.

Szczepienia to ochrona dzieci, rodziców i dziadków, to mniej tragedii ludzkich, mniej pacjentów w systemie, mniej wydanych pieniędzy na leczenie chorób.

Skupiam się na powikłaniach chorób zakaźnych niszczących każdą rodzinę, przykłady :

Zakażenie HCV stwarza poważne zagrożenie rozwoju raka wątrobowokomórkowego (HCC) również u chorych skutecznie leczonych.

Grypa - pogrypowe problemy kardiologiczne, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia – zgony. Powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne. Powikłania pogrypowe to, m.in.: zapalenie płuc i oskrzeli; zapalenie płuc może być dwojakie, bo wywołane przez wirusy lub bakteryjne zapalenie płuc; zapalenie opon mózgowych; uszkodzenia rdzenia kręgowego; zapalenie ucha środkowego.

Pópasiec - wystąpienia udaru mózgu jest zwiększone w okresie 6 miesięcy od zachorowania na półpasiec, szczególnie wśród osób, które przebyły półpasiec oczny, neuralgia popółpaśćowa, wtórne zakażenia bakteryjne skóry i tkanek miękkich, powodowane przede wszystkim przez Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes.

HPV/brodawczak ludzki/ – nawet tylko obecność wirusa HPV u kobiety w ciąży może negatywnie wpływać na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka, zwiększając ryzyko powikłań, takich jak: samoistne poronienie, poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczny ograniczenie wzrostu, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, a nawet śmierć płodu.

U mężczyzn HPV negatywnie wpływa na różne parametry plemników, w tym ruchliwość, morfologię i koncentrację plemników.

Potem pojawiają się liczne nowotwory narządów płciowych, odbytu oraz twarzo-czaszki.

RSV syncytialny wirus oddechowy - jest szczególnie groźny dla niemowląt z niewykształconym jeszcze układem oddechowym (wcześniaki). Najczęstsza przyczyna ostrego zakażenia dolnych dróg oddechowych u niemowląt. Powoduje u nich zmiany zapalne w płucach, uszkadza rzęski w nabłonku dróg oddechowych, co prowadzi do upośledzenia drożności oskrzelików. Szczególna uwaga na dzieci zwłaszcza z niedorozwojem układu oddechowego (dysplazją oskrzelowo-płucną), ciężkimi wadami serca.

Neisseria meningitidisdwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych - inwazyjna choroba meningokokowa. Może zabić chorego w ciągu 24 godzin od pojawienia się objawów. Jest potwornie szybka.

U dzieci mamy różne powikłania pomeningokokowe: obustronna utrata słuchu, amputacje, zaburzenia psychiczne.

I wiele, wiele innych patogenów niszczy nasze życie i zdrowie, wpływają też na efektywność starań prokreacyjnych. Nie sposób wszystkich opisać w tej notatce.

Dlatego bardzo proszę liczne zaangażowane i mądre osoby o przekazywanie tych informacji w czasie swojej aktywności zawodowej.

Podzielcie się Szanowni Państwo także ze mną swoją ogromną wiedzą na temat wpływu różnych patogenów na prokreacje.

Z radością i wdzięcznością przyjmę Waszą wiedzę i doświadczenie na adres e-mailowy: [email protected] lub [email protected]

Nie przysypiajcie, nie hamujcie swojej czujności sprawami doczesnymi mniejszej wagi.

Tylko razem uda się nam zmniejszyć jedną z wielu przyczyn upadku demograficznego w Polsce poprzez namawianie w różnej formie do szczepień.

Sympatyczna p. Małgosiu ze znakomitej MSD to także mówię i piszę w Waszą stronę.

Do wirusów wpływających negatywnie na płodność, płód i narodzone dziecko, na podstawie dostępnego mi piśmiennictwa, zaliczam:

HSV-1, HSV-2 wirus opryszczki narządów płciowych, HPV wirus brodawczaka, HBV,HCV wirusy zapalenia wątroby typu B i C; CMV wirus cytomegalii, HIV wywołujący AIDS.

Do bakterii wpływających negatywnie na płodność, płód i narodzone dziecko, na podstawie dostępnego mi piśmiennictwa, zaliczam :

Chlamydia trachomatis, przypomina dwoinkę rzeżączki, ale nią nie jest /chlamydie/;

Gardnerella vaginalis, stany zapalne układu moczopłciowego obojga,

Megasphaera typ 1, waginozy bakteryjne,

Mycoplasma genitalium/ hominis, mykoplazma układu moczopłciowego obu płci,

Neiseria gonorrhoeae, rzeżączka,

Treponema pallidum, krętek blady, kiła,

Ureaplasma urealyticum, zakażenia układu moczowopłciowego,

Waginozy bakteryjne: Bacterial vaginosis (Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Lactobacillus spp., Bacteroides fragilis, Megasphaera type 1, Bacterial vaginosis-associated bacteria 2, Mobiluncus spp.)

Do pierwotniaków wpływających negatywnie na płodność, płód i narodzone dziecko, na podstawie dostępnego mi piśmiennictwa, zaliczam:

Toxoplazma gondii, toksoplazmoza / kocie odchody, pierwotniak.

Trichomonas vaginalis rzęsistek pochwowy, wiciowiec powodujący rzęsitkowice.

Walka z wymienionymi patogenami jest bardzo trudna, bo mamy szczepionki, ale dzieci i ludzie dorośli nie chcą się szczepić w swej masie populacyjnej.

Mam nadzieję, że opisany argument prokreacyjny jest dla niektórych na tyle istotny, że zmusi do myślenia.

Szczepienia chronią nas przed wirusami i bakteriami.

Mamy antybiotyki, ale nie zawsze są skuteczne w zwalczaniu bakterii i pasożytów.

Mamy rosnącą liczbę leków antywirusowych, ale ich efektywność nie jest w pełni zadawalająca.

Dr nauk farm Leszek Borkowski

Podobne artykuły

Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Głosić dobre informacje przed i po wyborach

26 września 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023

Zobacz także