Czy osoby, które przeszły wstrząs anafilaktyczny mogą się szczepić przeciwko Covid-19?

Medexpress

Opublikowano 04 sierpnia 2021, 11:06

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 04 sierpnia 2021, 11:06

Osoby z alergiami lub po wstrząsie wywołanym, ze znanego pacjentowi powodu, powinni zostać zaszczepieni pod kontrolą lekarza, jak dzieje się to w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół prof. Radosława Gawlika, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej, pod szczególnym nadzorem podał szczepionkę ponad 50 osobom z wcześniejszymi epizodami wstrząsu anafilaktycznego lub osobom ciężko chorym na choroby alergiczne, których nie chciano wcześniej nigdzie zaszczepić. Tacy pacjenci wymagają wnikliwej szpitalnej obserwacji i błyskawicznej reakcji, gdy dojdzie do zdarzeń niepożądanych.

- W formularzu wypełnianym przez pacjenta przed podaniem szczepionki przeciwko covidowi jest pytanie, czy w przeszłości przechodził wstrząs anafilaktyczny. Dla części lekarzy pierwszego kontaktu podanie tego faktu do wiadomości przez pacjenta oznacza zakaz szczepienia. Tymczasem taki pacjent powinien być skierowany do specjalisty alergologa, by on zdecydował, co robić – dodaje prof. Gawlik.

Anafilaksja objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi (np. pokrzywką), ale też pojawia się obrzęk naczynioruchowy, szczególnie groźny, gdy usytuowany jest w okolicy krtani lub innych części dróg oddechowych. Chorych we wstrząsie towarzyszą problemy z oddychaniem, spada im ciśnienie, może dojść do utraty przytomności. Podstawowym lekiem ratującym życie jest adrenalina.

- Warto dodać, że podanie szczepionki przeciwko Covid-19 nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia anafilaksji. Z dotychczasowych danych wynika, że na milion dawek takich przypadków jest… 1,5 – wyjaśnia prof. Gawlik.

Specjaliści zalecają, by okres obserwacji pacjenta chorego na alergię po szczepienie przeciwko covid-19 trwał nie 15 minut, ale pół godziny. Należy też założyć wkłucie dożylne, bo w przypadku pojawienia się problemów, pozwoli to na błyskawiczną reakcję i podanie adrenaliny.

Wstrząs anafilaktyczny na znany czynnik nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko Covid -19. Jednak nie powinny się szczepić osoby, które doznały go po pierwszej dawce szczepionki lub są uczulone na jakiś jej składnik.

Według ekspertów w szczepionkach przeciwko covidowi prawdopodobnie mogą uczulać substancje pomocnicze np. polisorbat 80 (w szczepion­ce AstraZeneca) i polietyloglikol-PEG (w szcze­pionce Pfizer/BioNTech. Ale uczulenia na nie są niezwykle rzadkie. Dodatkowo, co ciekawe, ryzyko pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego minimalizuje gumowe, a nie lateksowe zamknięcie szczepionki.

Jak podkreśla prof. Gawlik interesującym, towarzyszącym szczepieniom zjawiskiem jest zwiększenie świadomości w odniesieniu do przebytych, zagrażających życiu alergii, które chorzy dotychczas bagatelizowali.

Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

wstrząs anafilaktyczny / alergia / Śląski Uniwersytet Medyczny / szczepienia covid / koronawirus
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30