Czy podwyżki dla lekarzy wyniosą 20 złotych brutto?

Medexpress

Opublikowano 30 wrzesnia 2016, 08:01

Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 30 wrzesnia 2016, 08:01

Wzrost wynagrodzeń dla lekarzy w trakcie specjalizacji (rezydentów) przewidziany w – przedstawionym właśnie przez ministra zdrowia projekcie ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w ochronie zdrowia, wyniesie od 20 do 90 złotych od 1 lipca 2017 roku. Oznacza to, że sytuacja finansowa tych lekarzy praktycznie nie zmieni się - pisze Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL

Zdaniem Porozumienia Rezydentów OZZL przedstawiony przez ministra zdrowia projekt stoi w jaskrawej sprzeczności z zapowiedziami najważniejszych polityków partii rządzącej. Dla przypomnienia słowa Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w Turku 28.09.2013:

Lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, dobrze jeżeli chodzi o młodych, a bardzo dobrze, jeżeli chodzi o tych doświadczonych, którzy już są lekarzami w całym tego słowa znaczeniu. Ja to wiem bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy”

W podobnym tonie wypowiadała się Pani Premier podczas expose:

“lekarze powinni być wysoko i bardzo wysoko nagradzani”

Także obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie twierdził, że trzeba i można w ciągu kilku lat znacząco zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, bo udało się to w innych podobnych krajach, chociażby w Czechach, czy na Słowacji.

Lekarze z Porozumienia Rezydentów odbyli w ostatnich miesiącach ponad 100 spotkań z posłami Prawa i Sprawiedliwości, którzy praktycznie w 100% poparli postulaty rezydentów. Parlamentarzyści z tego ugrupowania złożyli ponad 20 interpelacji, w których postulowali wzrost wynagrodzeń lekarzy w trakcie specjalizacji. Między innymi posłanka Pawłowicz pytała ministra zdrowia: „kiedy skandalicznie niskie wynagrodzenia lekarzy zostaną podwyższone.”

- Jesteśmy lekarzami, którzy chcą żyć i pracować w Polsce. Oczekujemy tylko żeby zostało nam to umożliwione, a nasz idealizm i chęć dialogu nie był traktowany jako słabość. Stanowimy silną i dobrze zorganizowaną grupę zdolną do przeprowadzenia strajku, niemniej jednak cały czas staramy się szukać innych rozwiązań. Wierzymy, że minister zdrowia i cały rząd wezmą to pod uwagę i zmienią karygodne zapisy w proponowanej ustawie, tak, aby lekarze otrzymywali godne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, że rząd dba o pacjentów, jeżeli tak źle traktuje tych, którzy codziennie służą tym pacjentom pomocą - zaapelował Damian Patecki.

Źródło: Porozumienie Rezydentów OZZL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

PZM / podwyżki dla lekarzy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30