Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Michał Modro

Dokumentacja medyczna - wiele przepisów i zarządzenia Prezesa NFZ

MedExpress Team

Michał Modro

Opublikowano 14 listopada 2019 16:37

Dokumentacja medyczna - wiele przepisów i zarządzenia Prezesa NFZ - Obrazek nagłówka
Właśnie skończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Jednak jak pokazuje praktyka lekarze, szpitale i poradnie często zapominają, że istnieje znaczenie więcej przepisów prawa, które określają wymogi związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej. Nie można zapominać o tym, że również Prezes NFZ określa takie wymogi w zarządzeniach.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Ale to nie jedyne przepisy regulujące kwestie dotyczące dokumentacji medycznej. Część tych przepisów określa wprost powołane rozporządzenie.

Zlecenie na badania laboratoryjne zawiera informacje i dane określone w przepisach wydanych na podstawie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej (§ 9 ust. 4 rozporządzenia).
Karta uodpornienia jest określona przez przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (§ 2 ust. 3 pkt. 8 rozporządzenia).
Książeczka szczepień, jest określona przez przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (§ 2 ust. 4 pkt. 7 rozporządzenia).

Jednak całość odniesień do innych przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej nie wynika wprost z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Należy tu wskazać na inne przekłady.

Do tych przepisów należy zaliczyć rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 r. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne) (Dz. U. z 2017 r., poz. 2051) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (Dz. U. z 2019 r., poz. 1441).

Powołane przepisy określają, między innymi, takie wzory dokumentów jak:

  • książka transfuzyjna;
  • standardowa procedura operacyjna (SOP);
  • zamówienie indywidualne na krew lub jej składniki;
  • karta identyfikacyjna grupy krwi.

Z kolei rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2018 r., poz. 2396) nie zawiera wzorów dokumentów. Natomiast występuje w nim dokładny opis dokumentacji, którą sporządza się po wykonaniu cyklu zabiegów. I tak świadczeniodawca realizujący skierowanie na cykl zabiegów, po ukończonym cyklu zabiegów, przekazuje, bezpośrednio, albo za pośrednictwem świadczeniobiorcy, lekarzowi wystawiającemu to skierowanie informację przedstawioną w postaci papierowej, albo elektronicznej o sposobie oraz efektach cyklu zabiegów, którą dołącza do dokumentacji medycznej.

Ponadto wzory dokumentacji medycznej zostały określone w zarządzeniach Prezesa NFZ.

Jako przykład można tu wskazać Zarządzenie Nr 3/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 stycznia 2019 r. zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

W powołanym Zarządzeniu zostały określone wzory takich dokumentów jak:

  • karta kwalifikacji do żywienia pozajelitowego i/lub drogą przewodu pokarmowego noworodków;
  • karta monitorowania leczenia żywieniowego noworodków;
  • karta kwalifikacji dorosłych do leczenia żywieniowego.

Jednocześnie znacznie więcej dokumentów zostało określonych w Zarządzeniu Nr 30/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 marca 2018 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

Jak zostało wskazane na wstępie właśnie skończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Wskazany projekt budzi wiele wątpliwości. Należy tu chociażby wskazać na publikację https://www.medexpress.pl/nil-mozliwosc-migracji-danych-jest-podstawa-prawidlowego-dzialania-rynku-informatycznego/75481 dotyczącą stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej odnośnie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia.

W tym kontekście należy zgłosić inną wątpliwość streszczającą się w pytaniu „Czy uda się zapewnić takie postępowanie w sprawie dokumentacji medycznej, aby inne rozporządzenia, a także zarządzenia Prezesa NFZ były spójne z rozwiązaniami prawnymi wynikającymi z rozporządzeniem w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania”?

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023