Przegląd prasy Efekty kampanii antyszczepionkowej: dzieci umierają na odrę

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o efektach kampanii antyszczepionkowej, chorych na szpiczaka, którzy czekają na leki.
Martyna Chmielewska 2018-02-20 07:00

Nie ma ucieczki od szczepienia dzieci
Urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień; potwierdził sąd - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Chorzy na szpiczaka czekają na leki
Od wielu miesięcy resort zdrowia zwleka z udostępnieniem pacjentom preparatów najnowszej generacji – pisze Joanna Ćwiek z Rzeczpospolitej.

Grzywny słuszne, szczepić trzeba
Obowiązkowe szczepienia ochronne nie naruszają przepisów konstytucji ani ustawy o prawach pacjenta – pisze Danuta Frey z Rzeczpospolitej.

Medycy chcą szybciej kardiocentrów
Lekarze chcieliby, by już w tym roku ruszyły ośrodki, które przetestują drogie leki i technologie, zanim trafią do refundacji – pisze Aneta Wieczerzak – Krusińska w Rzeczpospolitej.

Tysiące dzieci bez szczepień
W 2017 r. ich liczba przekroczyła już 30 tys. Oznacza to wzrost o 30 proc. względem 2016 r. i 2,5 – krotny na przestrzeni ostatnich trzech lat. Przed 2014 r. liczba nieszczepionych dzieci nie przekraczała 10 tys. – pisze Klara Klinger, Patrycja Otto w Dzienniku Gazety Prawnej.

Efekty kampanii antyszczepionkowej: dzieci umierają na odrę
Strach przez objawami niepożądanymi, wiara w medycynę alternatywną, odrębność kulturowa – to główne powody odmowy szczepień. W tym roku średnio cztery osoby na tysiąc unikały tego obowiązku – pisze Patrycja Otto, Klara Klinger w Dzienniku Gazety Prawnej.

Antykoncepcja na 1 recepcie tylko na 120 dni
Lekarz będzie mógł wypisać na jednej recepcie ilość leku maksymalnie na 120 dni stosowania. Dotyczyć to będzie również środków antykoncepcyjnych, które do tej pory mogły być przepisywane na 180 dni. Taką zmianę zawiera projekt ustawy o e-receptach, którym zająć się ma dziś rząd – pisze Agata Szczepańska w Dzienniku Gazety Prawnej.

PDF

Zobacz także