Fałszywa strona Ministerstwa Zdrowia

Pixabay
Ministerstwo przestrzega przed stroną, która jest łudząco podobna do oficjalnego portalu MZ.
Paweł Grzybowski 2017-12-17 22:48

MZ ostrzega, iż w sieci funkcjonuje strona internetowa, która podszywa się pod witrynę Ministerstwa Zdrowia. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów).

Minister zdrowia poinformował ponadto, iż w najbliższym czasie zgłosi do Prokuratury fakt istnienia takiej strony, jako podejrzenie popełnienia przestępstwa internetowego (art. 286 i 287 kodeksu karnego).

- Promowanie w mediach osób czy też tez o wątpliwej merytorycznej wiarygodności jest niezwykle groźne- przypomina minister - Rozumiem potrzebę dyskusji i wolności wypowiedzi, ale pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach siła przekazu jest ogromna, nasze słowa, np. w sieci, pozostają już właściwie na zawsze, dlatego wszelkie wypowiedzi dotyczące zdrowia lub życia ludzi muszą być naprawdę wyjątkowo przemyślane i odpowiedzialne. Bardzo doceniam apele o ostrożność i zachowanie rozsądku nie tylko ze strony wiarygodnych i wykształconych specjalistów czy osób publicznych, których autorytet nie pozostawia wątpliwości, ale przede wszystkim apele dziennikarzy i ich wszelkie działania mające na celu rzetelne demaskowanie nieprawdziwych twierdzeń dotyczących naszego zdrowia i życia. Ufajmy lekarzom, trzymajmy się faktów, a w razie wątpliwości starajmy się po prostu zachować zdrowy rozsądek. - dodaje

Co powinno wzbudzić niepokój

- Sprzedaż produktów – żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów.

- Brak „gov.pl” w adresie strony – każda strona administracji rządowej założona jest na domenie gov.pl. Domena ta jest przeznaczona tylko dla organizacji rządowych. Fałszywe strony nie zawierają jej w swoim adresie.

- Błędne oznakowanie strony – strona internetowa urzędu powinna zawierać prawidłowe logo danej jednostki.

- Niedziałające treści – zakładki strony internetowej powinny zawierać odpowiednią merytorycznie treść.

- Brak danych kontaktowych – na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.

PDF

Zobacz także