Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Firma farmaceutyczna: istnieje ryzyko, że świadczeniodawcy przy zamawianiu leków kierować się będą wyłącznie kryterium ekonomicznym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 sierpnia 2018 10:52

Firma farmaceutyczna: istnieje ryzyko, że świadczeniodawcy przy zamawianiu leków kierować się będą wyłącznie kryterium ekonomicznym - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Firma Roche opublikowała stanowisko dot. zarządzenia Prezesa NFZ określającego warunki zawierania i realizacji umów w zakresie programów lekowych.

"Zastosowanie współczynników korygujących zawartych w Zarządzeniu Prezesa NFZ Nr 75/2018/DGL może powodować, iż koszt zakupu premiowanej wersji dożylnej będzie przekraczać koszt zakupu produktu o podskórnej drodze podania. Uzasadnienie dotyczące korzyści ekonomicznych i poczynionych oszczędności przedstawione przez Prezesa NFZ nie znajduje potwierdzenia faktycznego. Nie jest prawdą, że ograniczenie praktycznej możliwości konkurencji jednej z form podania leku zawierającego substancję czynna – trastuzumab, ma na celu zwiększenie konkurencji oraz ma wspierać dalsze obniżanie ceny leku, gdyż wszystkie formy podania trastuzumabu mieszczą się w jednej i tej samej grupie limitowej" - czytamy w oświadczeniu firmy Roche.

- Wprowadzane Zarządzeniem Prezesa NFZ zapisy premiujące stosowanie formy dożylnej trastuzumabu względem formy podskórnej w naszej ocenie pozostaje w sprzeczności z regulacjami wynikającymi z Ustawy o refundacji - czytamy w oświadczeniu firmy.

W opinii Roche Polska przyjęta regulacja zawiera błędy i narusza liczne przepisy prawa. Regulacja stwarza poważne ryzyko sytuacji, w której świadczeniodawcy przy zamawianiu leków kierować się będą wyłącznie kryterium ekonomicznym – wbrew aktualnej wiedzy medycznej i potrzebom terapeutycznym konkretnego chorego. Presja na uzyskanie dodatkowego finansowania może skutkować także niezapewnieniem równego dostępu do leczenia, a w konsekwencji – naruszeniem praw pacjenta, bowiem przewidziane w zarządzeniu zachęty preferujące konkretną formę leku nadmiernie ingerują w decyzje terapeutyczne lekarzy, ograniczając wybór i możliwość podania najwłaściwszej dla danego pacjenta terapii.

W ocenie firmy wprowadzenie współczynników korygujących w zaproponowanej formie zaburza ideę grup limitowych, a objęcie zarządzeniem niektórych substancji czynnych w ramach wyłącznie wybranych programów lekowych jest działaniem anty-konkurencyjnym.

Zdaniem firmy Roche zarówno wybór programów lekowych, w których mają być stosowane współczynniki korygujące, ich wysokość, jak i progi kosztowe – zostały wskazane bez uzasadnienia, co może stanowić istotne różnicowanie warunków konkurencji oraz hamować jej rozwój. Najbardziej dotkliwym skutkiem ograniczenia konkurencji będzie jednakże ograniczenie dostępu pacjentek do innowacyjnej i mniej obciążającej terapii trastuzumabem w formie podskórnej.

Terapia w formie podskórnej może być podawana chorym, które z różnych powodów nie powinny lub nie mogą przyjmować leku w formie wlewu. Dodatkowo lek podawany w tej postaci poprawia komfort leczenia, skraca czas podania terapii, a także umożliwia aktywność zawodową oraz społeczną chorych, co wpływa bezpośrednio na jakość ich życia. Znacząco krótszy czas podania leku przekłada się także na skrócenie kolejek w oczekiwaniu na leczenie onkologiczne.

Źródło: Roche

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także