Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy sposób oszustów: "metoda na NFZ"

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 15 kwietnia 2024 08:36

Nowy sposób oszustów: "metoda na NFZ" - Obrazek nagłówka
Wyłudzają dane osobowe oraz numer karty debetowej lub kredytowej.
 • W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Oszuści mogą podszywać się pod NFZ, np. oferując rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia, pod pozorem zbliżającego się terminu wygaśnięcia ważności tej karty.
 • W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe i numer karty debetowej lub kredytowej.
 • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE kart ubezpieczenia, NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat i NIE ZBIERA danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia. 

NFZ informuje, że oszuści mogą podszywać się pod Fundusz. W internecie pojawiają się strony, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu NFZ. Cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek Funduszu.

Na fałszywych stronach NFZ można przeczytać o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty.

Jest też internetowy formularz, przez który oszuści chcą pozyskać dane osobowe (np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu), a następnie numer karty kredytowej lub debetowej.

– To oszustwo i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy – ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.

NFZ ostrzega: Uważaj na te strony internetowe:

 • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com
 • hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
 • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info

To m.in. przez nie oszuści próbują pozyskać dane, ale takich witryn może być więcej.

O czym należy pamiętać?

 • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart ubezpieczenia.
 • Narodowy Fundusz Zdrowia NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat przez swoją stronę internetową.
 • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE ZBIERA danych o numerach kart kredytowych i debetowych przez swoją stronę internetową.
 • Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/. To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji.

Jak się chronić, żeby nie stracić danych i pieniędzy?

Nie klikaj w linki (w internecie, w wiadomości SMS, czy w komunikatorze internetowym), gdy nie ma pewności, że strona, do której prowadzą, jest bezpieczna. Możesz stracić dane i pieniądze!

Zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza „https”, czyli protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe.

W razie wątpliwości zawsze skontaktuj się z nami przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub powiadom najbliższą jednostkę policji – wyjaśnia Paweł Florek.

Źródło: NFZ

Tematy

oszuści / NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także