Ilu diagnostów laboratoryjnych zgłosiło się do przeprowadzenia szczepień wśród pacjentów?

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress 2021-04-15 09:39

Do tej pory do szczepień kwalifikować mógł wyłącznie lekarz. Rząd poszerzył katalog specjalistów, którzy będą mogli szczepić i kierować pacjentów na szczepienia. Wśród nich są farmaceuci, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i położne.

Z informacji uzyskanych od Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych wiemy, że po kursie teoretycznym jest już 1009 diagnostów laboratoryjnych, a po praktycznym
195 (dane uwzględniają kurs 8-12.04).

Przypomnijmy:
Prezes KIF Maciej Krawczyk poinformował Medexpress, że 5000 fizjoterapeutów przeszło już szkolenie teoretyczne, zaś kilkuset fizjoterapeutów - praktyczne ws. szczepień przeciwko koronawirusowi. Po tych etapach pracownicy przystąpią do egzaminu, po zdaniu którego uzyskają specjalne certyfikaty przygotowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. - 7000 fizjoterapeutów zgłosiło się do przeprowadzenia szczepień wśród pacjentów. Chcemy wspomagać system opieki zdrowotnej. Naszą misją jest pomaganie innym w tych trudnych chwilach - powiedział Krawczyk.

- Farmaceuci z dużym entuzjazmem podchodzą do możliwości wykonywania szczepień przeciw koronawirusowi. Aktualnie 6000 farmaceutów zostało przeszkolonych z części teoretycznej, ok.1000 osób przeszkolono z części praktycznej. Każdy z tych etapów zakończony jest egzaminem. Po przejściu dwuetapowego kursu farmaceuci uzyskują specjalny certyfikat wydawany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, który uprawnia ich do wykonywania szczepień - powiedział Tomasz Leleno.

PDF

Zobacz także