Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Warunki kształcenia. Europejskie Stowarzyszenie Młodych Lekarzy (EJD) popiera działania Naczelnej Izby Lekarskiej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 listopada 2023 08:29

Warunki kształcenia. Europejskie Stowarzyszenie Młodych Lekarzy (EJD) popiera działania Naczelnej Izby Lekarskiej - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Podczas sobotniego posiedzenia Europejskie Stowarzyszenia Młody Lekarzy jednogłośnie przyjęto stanowisko, w którym wyraża poparcie dla inicjatywy na rzecz ochrony wysokich standardów edukacji lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce.

Wszyscy od miesięcy niepokoimy się o warunki nauczania przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. To dziedzina wymagająca najwyższych kompetencji, a otwieranie kierunków lekarskich na uczelniach nieprzygotowanych do tego stwarza mylne wrażenie, że lekarzem można zostać, nie posiadając wymaganych kwalifikacji. O tych kwalifikacjach mogą bowiem zaświadczyć jedynie renomowane uczelnie, co potwierdzają nasi koledzy z Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Lekarzy, którzy poparli nasze stanowisko – komentuje Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

"Poważny niepokój budzi gwałtowny wzrost w ostatnim czasie liczby szkół wyższych, zwłaszcza nieuniwersyteckich, którym przyznano uprawnienia do prowadzenia studiów lekarskich. (…) Kształcenie lekarzy to nie tylko doskonalenie kompetencji zawodowych; wymaga integracji umiejętności naukowych, ujętych w szerszym kontekście humanistycznym. Szczególny nacisk należy położyć na względy etyczne, co najlepiej można osiągnąć w środowisku uniwersyteckim. (…) Ostatnie zmiany w zakresie planowania kadr medycznych i w zakresie planowaniu akredytacji uczelni nieuniwersyteckich w Polsce zostały wprowadzone bez konsultacji ze środowiskiem medycznym. Decyzje Ministrów Zdrowia oraz Edukacji i Nauki podjęte na przestrzeni ostatnich 8 lat spowodowały wzrost liczby uczelni uprawnionych do prowadzenia studiów lekarskich z 12 do 39. (…) Takie zmiany mogą nieuchronnie osłabić poziom wiedzy i przygotowania absolwentów do zapewnienia wysokiej jakości opieki nad pacjentem, potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu pacjentów i ogólnej jakości usług zdrowotnych – argumentuje w swoim stanowisku EJD.

Stowarzyszenie przesyłało stanowisko m.in. do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, czy też przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia.

European Junior Doctors Association zabiega o wysoką jakość programów kształcenia podyplomowego, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu oraz działa na rzecz rozwoju i upowszechniania rozwiązań cyfrowych w systemach opieki zdrowotnej na całym kontynencie.

Pełna treść stanowiska EJD

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także