Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak usunięcie wyrostka robaczkowego zmienia szanse na zajście w ciążę

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 3 sierpnia 2016 11:18

Jak usunięcie wyrostka robaczkowego zmienia szanse na zajście w ciążę - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Popularne przekonanie, że appendektomia w dzieciństwie może negatywnie wpłynąć na płodność kobiety jest nieprawdziwe. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – twierdzą naukowcy z University of Dundee.

Przeprowadzone przez brytyjskich uczonych badanie nie dotyczyło tylko appendektomii (zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego), ale także tonsillektomii, czyli wycięcia (a właściwie wyłuszczenia) migdałków podniebiennych.

Obie procedury są dość częste. W Stanach Zjednoczonych wyrostka robaczkowego pozbawiono na jakimś etapie życia 1 na 2 tys. osób, z kolei liczba tonsillektomii sięga tam pół miliona rocznie (w większości są to dzieci).

– W 2012 roku przeprowadziliśmy pierwsze badanie dotyczące wpływu usunięcia wyrostka robaczkowego na płodność. Wyniki były zaskakujące – kobiety po appendektomii częściej zachodziły w ciążę. Nasze najnowsze, większe badania potwierdziło wyniki poprzedniego. Tym razem uwzględniliśmy też tonsillektomię i tutaj również odkryliśmy podobną zależność.

Najnowszą analizę oparto o dane ok. 54,7 tys. Brytyjek po appendektomii, 112,6 tys. po tonsillektomii oraz 10,3 tys. pań, które w przeszłości były poddane obu tym zabiegom. Operacje przeprowadzane były w latach 1987–2012. Grupę kontrolną stanowiło 355,2 tys. kobiet w takim samym przedziale wiekowym, które wyrostki robaczkowe i migdałki wciąż miały na swoim miejscu.

Okazało się, że w populacji ogólnej odsetek kobiet, które zaszły w ciążę wynosił 43,7 proc. W grupie po tonsillektomii było to 53,4 proc., a po appendektomii 54,4. Największy odsetek pań, które zaszły w ciążę – 59,7 proc. – dotyczył grupy poddanej obu tym zabiegom.

Zaobserwowano także różnice w wieku, w którym kobiety zachodziły w pierwszą ciążę. Był on niższy wśród pań, którym usunięto migdałki, wyrostek lub oba te narządy.

Naukowcy nie wiedzą na razie jak wyjaśnić zaobserwowaną zależność. Rozważają zarówno hipotezy biologiczne, jak i psychologiczne. Podkreślają też, że wyniki badania w żadnym wypadku nie oznaczają, że planujące ciężę kobiety powinny domagać się appendektomii lub tonsillektomii. Mogą jednak uspokoić te panie, które obawiały się, że usuniecie wyrostka w dzieciństwie zmniejszy ich szanse na urodzenie dziecka.

Źródła: Fertility and Sterility / MNT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także