Kanada zawiesiła szczepienia AstraZenecą w populacji poniżej 55 lat

Fot. Getty Images/iStockphoto
Kanada jest kolejnym krajem, który zawiesił stosowanie szczepionki AstraZeneca, tym razem u osób w wieku 55 lat i młodszych, ze względu na obawy, że może ona powodować niebezpieczne zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, szczególnie u kobiet w średnim wieku.
Magda Mazurek 2021-04-01 12:51

Kraj dołączył do Francji i krajów skandynawskich w zapobiegawczym podejściu do szczepionki, nawet po tym, jak na początku tego miesiąca najwyższy organ regulacyjny Unii Europejskiej zatwierdził ją jako bezpieczną.

Decyzja Kanady została podjęta po przeanalizowaniu dowodów pochodzących z Niemiec, gdzie Paul-Ehrlich Institut podał, że u jednej na 100 000 osób otrzymujących szczepionkę AstraZeneca wystąpiły zdarzenia zakrzepowe. W Kanadzie, gdzie do tej pory podano około 300 000 dawek tej szczepionki (6% wszystkich podanych dawek), jak na razie nie zgłoszono żadnych takich przypadków.

Władze krajowe nadal zalecają szczepionkę AstraZeneca dla starszej populacji, która jest znacznie bardziej podatna na ciężki przebieg COVID-19 i nie wydaje się, aby w badaniach przeprowadzonych w Europie dochodziło do poważnych zdarzeń niepożądanych tej grupie wiekowej.

Źródło: https://www.nytimes.com/live/2021/03/29/world/covid-vaccine-coronavirus-cases?name=styln-coronavirus&region=hub&block=storyline_live_updates_block_recirc&action=click&pgtype=LegacyCollection&impression_id=#canada-suspends-the-use-of-the-astrazeneca-vaccine-for-people-under-55

PDF

Zobacz także