Lekarze rodzinni: ruchy antyszczepionkowe są nieodpowiedzialne i niebezpieczne

Lekarze rodzinni skrytykowali ruchu i organizacje opowiadające się za nie poddawaniem dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Medexpress 2018-04-23 08:41

- Ruchu antyszczepionkowe są nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla zdrowia dzieci oraz dla zdrowia publicznego – alarmują lekarze rodzinni, którzy obradowali w Wiśle na XVIII Kongresie Lekarzy Rodzinnych. W dorocznym kongresie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce uczestniczyło ponad 1200 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
W czasie konferencji i dyskusji na temat skutecznych form profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji zdrowotnej lekarze rodzinni skrytykowali ruchu i organizacje opowiadające się za nie poddawaniem dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. – Patrząc choćby na epidemie chorób, które udało się wyeliminować takie jak ospę prawdziwą, czy chorobę chorobę Heinego-Medina można powiedzieć, że szczepionki są jednym z największych dobrodziejstw współczesnej medycyny. Ich rolę można docenić patrząc na problem HIV, czy malarii gdzie nie mamy skutecznych metod zapobiegania tym chorobom – powiedział dr hab.med. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
- Ruchy antyszczepionkowe są nieodpowiedzialne - powiedziała dr Agnieszka Jankowska Zduńczyk, konsultant krajowy w medycynie rodzinnej. - Nie będziemy mieć czym leczyć dzieci, które nieuodpornione zachorują na ciężkie, a często nawet na śmiertelne choroby. - Namawianie do nieszczepienia będzie prowadzić do tragedii, które z powodu ciężkich chorób rozgrywać się będą w rodzinach, a my lekarze będziemy wobec tego bezsilni, nie mając możliwości leczenia – powiedziała konsultant krajowa.
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreślił, że przede wszystkim dzięki lekarzom rodzinnym oraz lekarzom pediatrom udało się utrzymać w Polsce wskaźnik wyszczepialności dzieci na poziomie 92 %. – Wiem, że państwa cierpliwa edukacja i profesjonalizm lekarski w rozmowie z rodzicami przezwycięża nieracjonalne argumenty zniechęcające do szczepień ochronnych – powiedział wiceminister Zbigniew Król.
Z kolei obecny na konferencji prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, powiedział, iż problem ten jest nie bez znaczenia dla publicznego płatnika, gdyż nastąpi wzrost kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych spowodowanych chorobami i nowymi epidemiami, których nie uda się uniknąć z powodu braku szczepień ochronnych.
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Tomasz Tomasik zapowiedział, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie składają broni i będą się jeszcze bardziej skutecznie przekonywać rodziców do korzystania ze szczepień ochronnych.

Źródło: Kongres Lekarzy Rodzinnych

PDF

Zobacz także