Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi możemy podawać zwierzętom?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 czerwca 2021 12:03

Czy leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi możemy podawać zwierzętom? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wielu Polaków nie wie, że popularne leki przeciwbólowe stosowane u ludzi mogą być przyczyną poważnych zatruć u psów i kotów. Paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy mogą powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, a nawet śmierć naszego ukochanego pupila. Naukowcy z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków, Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przestrzegają przed podawaniem zwierzętom leków przeciwbólowych bez konsultacji z weterynarzem.

- Niektóre leki przeciwbólowe zażywane przez ludzi mogą wyniszczyć organizm zwierzęcia. Do zatruć dochodzi zazwyczaj w wyniku jednorazowego spożycia przez zwierzę dużej ilości leku (np. w formie tabletek zawierających słodką w smaku otoczkę) lub po podaniu przez właściciela nieodpowiedniej dla psa lub kota dawki – tłumaczy prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków, Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie zawsze dobre chęci właściciela i zastosowanie farmakoterapii, którą wdrażamy u ludzi jest dla zwierzęcia bezpieczna – dodaje.

W przypadku zwierząt dawkowanie i skuteczność leków przeciwbólowych bez recepty wygląda inaczej niż u ludzi.
Paracetamol w ludzkim organizmie jest metabolizowany w wątrobie, a następnie powstałe metabolity są wydalane przez nerki. - Koty i psy są pozbawione pewnych enzymów uczestniczących w detoksykacji paracetamolu. W związku z tym, ten popularny i powszechnie dostępny lek przeciwbólowy stanowi jeden z najczęstszych czynników powodujących zatrucia u zwierząt domowych. Szczególnie wrażliwe na toksyczne działanie paracetamolu są koty, dla których nawet bardzo mała dawka tego leku jest niebezpieczna i może powodować śmierć – podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków, Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM.

Bardzo często właściciele czworonogów uważają, że podawanie zwierzętom leków powszechnie stosowanych u ludzi jest całkowicie bezpieczne. Nic bardziej mylnego.

Bez wątpienia do leków, które dla domowych pupilów są potencjalną „trucizną” należy także ibuprofen. Objawami przedawkowaniem u psa są m.in. biegunka, ból brzucha w połączeniu z krwawymi wymiotami, a także drgawki i śpiączka. - Nie zaleca się przewlekłego stosowania tego leku u zwierząt domowych ze względu na ryzyko owrzodzenia żołądka, czy zapalenia jelit - podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka.

A co z popularną aspiryną? Ona podobnie jak wymienione wcześniej leki może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w organizmie czworonoga. Owrzodzenia i perforacja przewodu pokarmowego (uszkodzenie wszystkich warstw ściany przewodu pokarmowego) to jedne z wielu skutków ubocznych. Może dojść również do uszkodzenia wątroby, czy szpiku kostnego. W przypadku ostrego zatrucia, aspiryna powoduje wymioty, biegunkę, apatię, przyspieszony oddech, drgawki, a także śpiączkę zwierzęcia. Ilość tego leku zawarta w jednej tabletce popularnych preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dedykowanych ludziom, w przypadku kotów jest potencjalnie śmiertelna – zaznacza prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok. - Nie zapominajmy, że toksyczne efekty u pupili mogą również wstąpić w wyniku spożycia preparatów w formie maści czy żelu, które w swoim składzie zawierają pochodne kwasu salicylowego, np. salicylan metylu – dodaje.

Leki przeciwbólowe bez recepty są bardzo popularne i łatwo dostępne. Niektórzy właściciele czworonogów są niesłusznie przekonani, że są to preparaty bezwzględnie bezpieczne i aplikują je swoim pupilom na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem. – To bardzo niepokojące zjawisko. Różnice w metabolizmie wielu leków przeciwbólowych między człowiekiem, a zwierzęciem są znaczące, stąd podawanie ich psom czy kotom powinno odbywać się wyłącznie po konsultacji ze specjalistą – tłumaczy mgr farm. Zuzanna Rzepka.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także