Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Innowacje w ochronie zdrowia: jakie wyzwania przed nami?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 3 października 2017 10:38

Innowacje w ochronie zdrowia: jakie wyzwania przed nami? - Obrazek nagłówka
O innowacjach w ochronie zdrowia rozmawiamy z prof. Bolesławem Samolińskim.

Mówimy o nowych technologiach i ich rozwoju. Czy czeka Pan jeszcze na nowsze technologie, czy może będziemy udoskonalać to co mamy?

Przed nami stoi olbrzymie wyzwanie dotyczące nowych technologii. Cieszymy się z tego co jest, bo mamy fantastyczne metody diagnostyczne i coraz ciekawsze metody terapeutyczne. Niezwykłym wyzwaniem jest monitoring na odległość, a więc budowanie systemowych i narzędziowych rozwiązań pozwalających, by pacjent czuł się bezpiecznie bez względu gdzie jest, w domu, szpitalu czy na ulicy. Ciągle jeszcze przed nami rozwiązania systemowe, czyli takie zarządzanie systemami opieki zdrowotnej, gdzie informacja medyczna byłaby z jednej strony bardzo dobrze chroniona, a z drugiej strony byłaby dostępna wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Z drugiej strony mówi się o informatyzacji, której w Polsce nie widać…

Będziemy o tym rozmawiali. Spotkamy się z ministrem Katalonii, gdzie udało się wprowadzić platformę P1, którą budujemy w Polsce od lat. Pokażemy, jak można ją stworzyć.

Czy brakuje pieniędzy na tę innowacyjność?

Myślę, że to pytanie do kierownictwa resortu. Natomiast chcielibyśmy pokazać, że jest to możliwe i pokazać technologie dotyczące medycyny regeneracyjnej jako istotną ścieżkę nowych innowacji w systemie ochrony zdrowia. Myślę, że to się złoży na dosyć ciekawy obraz tego co się w tej chwili dzieje w medycynie w zakresie innowacji.

Zobacz także