Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Maciej Miłkowski: Nie ma ryzyka systemowego braku leków

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 grudnia 2022 09:04

Maciej Miłkowski: Nie ma ryzyka systemowego braku leków - Obrazek nagłówka
Fot. Rafał Gronecki / IOZ
„Nie istnieje ryzyko systemowego braku leków w Polsce”, uspokaja wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w związku z doniesieniami o trudnościach w dostępie do leków z morfiną.

Przypomnijmy, sygnały o problemach z dostępnością morfiny pojawiają się już od kilku tygodni. Leki z tą substancją są potrzebne zwłaszcza w grupie chorych na nowotwory. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatela, Marcin Wiącek, skierował do ministra zdrowia pismo, w którym pyta o działania podjęte w celu poprawy sytuacji. Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski Jak powiedział, problem wynika z zaburzenia łańcucha dostaw w wyniku Brexitu, w efekcie czego produkcja musiała zostać przeniesiona z Wielkiej Brytanii do Niemiec. Zgodnie z zapowiedzią, dostawy mają być przywrócone jeszcze w tym roku.

Teraz oficjalną odpowiedź na pismo RPO wystosował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

„Minister Zdrowia podejmuje wszelkie niezbędne działania i interwencje w zakresie posiadanych narzędzi, jednak powstawanie niedoborów rynkowych poszczególnych leków nie zawsze jest możliwe do przewidzenia, a w dużej mierze zależy od czynników losowych”, czytamy w piśmie.

„Rynek leków w Polsce uzależniony jest w dużej mierze od importu z zagranicy. Ograniczenia te dotyczą nie tylko rynku polskiego, ale są zauważalne w skali całej Europy. Niemniej, braki poszczególnych produktów leczniczych występują często jedynie lokalnie”, dodaje wiceminister zdrowia.

Maciej Miłkowski podkreślił, że w połowie listopada Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w trybie pilnym wszystkie pozwolenia na licencje importowe dla produktów zawierających Morphini hydrochloridum i Morphini sulfas, co wpłynęło na poprawę sytuacji dostępności.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także