Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Novo Nordisk i Eli Lilly rosną w siłę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 sierpnia 2023 10:09

Novo Nordisk i Eli Lilly rosną w siłę - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Novo Nordisk drugą firmą w Europie o największej kapitalizacji. Eli Lilly gwałtownie wzmacnia się na giełdzie w Nowym Jorku. Przychody i popularność producentów leków nakręcają środki na cukrzycę pozwalające z łatwością redukować masę ciała.

Firma Novo Nordisk ma już wartość rynkową 400 miliardów dolarów, co stawia ją na drugim miejscu w Europie zaraz za LVMH, francuskim producentem dóbr luksusowych, właścicielem takich marek, jak Louis Vuitton, Moet et Chandon, czy Henessy. Wszystko dzięki gwałtownemu popytowi na 2 specyfiki z semaglutydem stosowane w leczeniu cukrzycy – Ozempic i Wegovy. Oba leki pozwalają na skuteczną redukcję masy ciała dzięki efektowi tłumienia apetytu.

W Stanach Zjednoczonych roczna kuracja tymi lekami kosztuje ok. 10 tys. dolarów, ale cena oraz możliwe skutki uboczne ich stosowania nie odstraszają kupujących. Szczególnie tych, którzy walczą z otyłością.

Wczoraj na nowojorskiej giełdzie o ponad 15% skoczyły akcje Eli Lilly. A to dzięki świetnej sprzedaży kolejnego na rynku, przełomowego leku w walce z cukrzycą i otyłością o nazwie Mounjaro (tirzepatyd). Specyfik Eli Lilly, o podobno jeszcze lepszych właściwościach w zwalczaniu powikłań diabetologicznych, szczególnie sercowo – naczyniowych, lepszej kontroli glikemii i bardziej skutecznemu wpływowi na redukcję masy ciała nie jest jeszcze dostępny w Europie – czeka na rejestrację w EMA.

Sukces leków Mounjaro, Ozempic, Wegovy wywołał coś w rodzaju epokowej gorączki złota w branży farmaceutycznej, gdzie około 40 firm — w tym koncerny wagi ciężkiej Pfizer Inc. i Amgen Inc. pracuje nad konkurencyjnymi lekami.

Żródło - Bloomberg

Podobne artykuły

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Analiza lęku wywołanego odstawieniem Ozempicu

2 lipca 2024
iStock-1494311620
25 października 2023
GIF-logo
13 października 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także