Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pierwsze na Śląsku operacje robotyczne na NFZ w Śląskim Centrum Urologii Urovita w Chorzowie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 marca 2022 12:50

Pierwsze na Śląsku operacje robotyczne na NFZ w Śląskim Centrum Urologii Urovita w Chorzowie - Obrazek nagłówka

Rak prostaty jest najczęściej występującym schorzeniem onkologicznym wśród mężczyzn w Polsce. Każdego roku choroba ta dotyka blisko 16 tysięcy mężczyzn, z czego aż ⅓ z nich umiera. Wykrywalność nowotworu stercza jest stosunkowo łatwa. Do diagnostyki niezbędne są jedynie badania krwi oraz wizyta u urologa. Wychodząc naprzeciw tym przerażającym statystykom, Śląskie Centrum Urologii Urovita w Chorzowie pozyskało robota chirurgicznego. To innowacyjne urządzenie jest aktualnie jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia chorób onkologicznych. W chwili obecnej w placówce w asyście robota przeprowadzane są zabiegi urologiczne i ginekologiczne.

Dzięki nowej inwestycji, pacjenci i lekarze zyskali dostęp do innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia przeprowadzanie operacji z jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Funkcjonalność robota pozwala na przeprowadzenie blisko 300 operacji w ciągu jednego roku. Jego kluczowe atrybuty to bezpieczeństwo, precyzja i intuicyjność. Dla szpitala Urovita możliwości robota chirurgicznego w sferze operacji urologicznych miały od początku kluczowe znaczenie. Jak podkreśla dr n. med. Andrzej Szurkowski - ordynator oddziału urologii:

– Pierwsza operacja robotyczna w Szpitalu Urovita wieńczy kilkunastoletni proces budowy ośrodka urologicznego w Chorzowie. Przez 17 lat zrobiliśmy dużo, ale teraz wchodzimy w wielki świat innowacji. To dzięki decyzji zarządu, pasji zaangażowanych lekarzy i zespołu medycznego udało się tego dokonać.

Program Urobotic w początkowej fazie dedykowany jest zabiegom urologicznym, zwłaszcza leczeniu prostaty. Onkologiczne schorzenia urologiczne dotyczą coraz większej liczby osób. Przeważającą część stanowią mężczyźni w średnim wieku, którzy borykają się z takimi chorobami jak rak prostaty, rak nerki lub rak pęcherza moczowego. Podstawą leczenia wszystkich nowotworów jest odpowiednia i szczegółowa diagnostyka. W kwestii leczenia technologia ta pozwala na wykonywanie zabiegów małoinwazyjnych, znacząco zmniejszających okres rekonwalescencji oraz minimalizujących wystąpienie powikłań pooperacyjnych.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom robot poprawia skuteczność przeprowadzanych zabiegów, ogranicza ich inwazyjność oraz skraca czas powrotu pacjenta do zdrowia i pełni sił.

W odróżnieniu od klasycznej laparoskopii, operator ma możliwość wykonywania ruchów w aż siedmiu płaszczyznach (do 540 stopni), co przy standardowych narzędziach jest niemożliwe. Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii. W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Chirurdzy przeszli zaawansowane szkolenie wraz z programem treningowym na symulatorach, dzięki czemu wejście w świat nowoczesnych operacji robotycznych przebiegało płynnie. „Operacje w asyście robota dają między innymi bardzo duże możliwości zbliżenia obrazu pola operacyjnego, zmniejszają utratę krwi. Dla pacjenta natomiast to większy komfort operacyjny, szybszy powrót do zdrowia i do pracy. Operacje urologiczne przy asyście robota to szansa na brak problemów z nietrzymaniem moczu i życiem seksualnym” - mówi lek. Marcin Trzewik - urolog, operator, wykonujący zabiegi w asyście robota chirurgicznego.

Dzięki funkcjonalności robota możliwe jest przeprowadzanie setek operacji rocznie, dając pacjentom komfort szybszego powrotu do zdrowia, z uwagi na minimalną ingerencję w ciało człowieka. Ponadto mała inwazyjność zabiegu przekłada się bezpośrednio na skrócony czas rekonwalescencji, zmniejszenie blizn pooperacyjnych oraz szybszy powrót do sprawności seksualnej. W trosce o komfort psychiczny pacjentów, w okresie przed i po zabiegowym choremu przydzielony zostaje indywidualny opiekun. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostaje on w stałym kontakcie z pacjentem.

Tematy

roboty

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.