Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Przeszczep stolca na uporczywe dolegliwości jelitowe

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 marca 2023 11:42

Przeszczep stolca na uporczywe dolegliwości jelitowe - Obrazek nagłówka
Szpital wojewódzki w Trzyńcu stosuje niecodzienną, a zarazem tanią i skuteczną metodę leczenia uporczywych, powtarzających się biegunek wywołanych przez bakterię Clostridium difficile. Chodzi o „przeniesienie” do jelita pacjenta stolca zdrowej osoby.

Zakażenie występuje najczęściej u starszych osób przebywających w szpitalach lub domach opieki. Czynnikiem ryzyka jest antybiotykoterapia, zwłaszcza długotrwała. W niektórych przypadkach przebieg choroby może zagrażać życiu. Celem przeszczepu stolca jest odbudowanie mikroflory w jelicie chorego poprzez przeniesienie optymalnej mikroflory od zdrowego dawcy.

Lekarze przekonują, że żadne probiotyki z apteki nie mają tak pozytywnego działania na odnowę równowagi w jelicie jak przeszczep stolca od zdrowego człowieka.

– Chodzi o całkowicie bezpieczną metodę, którą można powtarzać. Stolec po rozrzedzeniu i homogenizacji przenosi się sondą do jelita cienkiego lub metodą kolonoskopową do jelita grubego – tę metodę u nas preferujemy. Leczenie jest tanie, a przede wszystkim bardzo skuteczne. Efektywność wynosi 93 proc. – tłumaczy lekarka Anna Czyžowa, kierowniczka Centrum Gastroenterologicznego Szpitala Trzyniec.

Pacjent sam musi znaleźć odpowiedniego dawcę stolca. Musi nim być człowiek zdrowy, który w ostatnich trzech miesiącach nie zażywał antybiotyków. Optymalnym dawcą jest osoba mieszkająca z chorym, o podobnych zwyczajach żywieniowych.

Źródło: glos.live

Podobne artykuły

Transplantacje
2 lutego 2024
iStock-1207169095
Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Jeden dawca może ocalić życie ośmiu osobom

26 stycznia 2024
da-vinci-transplantacja
26 stycznia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.