Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przeszczepy w stwardnieniu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 stycznia 2025 07:32

Przeszczepy w stwardnieniu - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Właściwie to nie przeszczepy a przeszczepienia (tak nazywa się zabieg), a przeszczep to tylko to, co jest przeszczepiane. Otóż do czerwca roku 2011 zaraportowano do rejestru Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT) 462 zabiegi przeszczepienia autologicznych tj. własnych komórek krwiotwórczych wykonanych w celu leczenia stwardnienia rozsianego.

Czy od tego czasu zabiegi w tym wskazaniu można określać jako „eksperymentalne”? A w dodatku w 2012 roku wspomniane Towarzystwo (główna i jedyna organizacja nadzorująca w Europie wykonywanie zabiegów przeszczepienia komórek krwiotwórczych) przyznała temu wskazaniu kategorię „Clinical Option” tj. równorzędnego z innymi metodami leczniczymi.

Od tego czasu trochę się zmieniło. Opublikowano metaanalizę obejmującą 4831 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym leczonych tą metodą i pierwsze badanie III fazy porównujące jej skuteczność z tzw. terapiami modyfikującymi przebieg choroby. Wyniki dość jednoznacznie wskazały na przewagę przeszczepiania. W tym ostatnim badaniu choroba uległa progresji u 3 spośród 50 chorych leczonych przeszczepieniem i 34 spośród 50 leczonych terapiami modyfikującymi przebieg choroby. A w najnowszym badaniu porównawczym przeszczepienie okazało się bardziej skuteczne of fingolimodu, natalizumabu i równorzędne do ocrelizumabu.

Oczywiście diabeł trochę tkwi w szczegółach. Przeszczepianie jest oferowane (na świecie) chorym, którzy okazali się oporni na inne metody leczenia i są względnie młodzi i okazało się, że najlepsze wyniki są u tych chorych, u których chorobie towarzyszy istotna reakcja zapalna (Eur. J. Neurol. 2025:32:e16565). W ostatnich zaleceniach EBMT z 2022 roku przeszczepienie zostało uznane za „standard of care” u chorych z nawracająco-zwalniającym stwardnieniem rozsianym opornym na leki modyfikujące przebieg choroby. Ten „standard of care” jest niedostępny dla polskich chorych.

Wiesław Wiktor Jędrzejczak

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

marek derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Ruch to zdrowie, ale czy to wystarczy?

17 stycznia 2025
Dr n. med. Marek Derkacz
27 grudnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024
Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Klikam i klikam

10 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nowa era w walce z procesami starzenia

5 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023