Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Senacie o Narodowej Strategii Onkologicznej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lutego 2023 11:08

W Senacie o Narodowej Strategii Onkologicznej - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Przygotowujemy dużą kampanię informacyjną dla rodziców dzieci, które będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw HPV – mówił we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia poświęconej Narodowej Strategii Onkologicznej oraz pilotażowi Krajowej Sieci Onkologicznej.

W przyszłym tygodniu Senat zajmie się procedowaniem uchwalonej pod koniec stycznia ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jak mówiła, otwierając wtorkowe posiedzenie Komisji Zdrowia, senator Beata Małecka-Libera, dyskusja o samej ustawie odbędzie się właśnie w przyszłym tygodniu – na Komisji Zdrowia i posiedzeniu plenarnym. Informacja ministra zdrowia o realizacji NSO i pilotażu KSO miała osadzić debatę na temat ustawy w konkretnych realiach, stanowić kontekst przyszłotygodniowych decyzji senatorów.

Zarówno senatorowie jak i przedstawiciele strony społecznej – w tym organizacji pacjentów – zwracali uwagę, że mimo realizacji różnych przedsięwzięć, w tym Narodowej Strategii Onkologicznej, która weszła w życie w 2020 roku (niestety, jej start pokrył się z pandemią COVID-19), nie tyle sytuacja w polskiej onkologii, co sytuacja Polaków w kontekście chorób nowotworowych albo się nie poprawia, albo – jak pokazują międzynarodowe dane, w tym publikowany niedawno przez Komisję Europejską duży raport na temat chorób nowotworowych – poprawia się niezwykle powoli, dużo wolniej niż w innych krajach. Jednym z najpoważniejszych problemów jest profilaktyka – z jednej strony słaba zgłaszalność, z drugiej, problemy organizacyjne i logistyczne, z którymi cały czas boryka się system.

Jak poprawić statystyki zgłaszalności na badania? Przedstawiciele pacjentów podkreślali, że bez wprowadzenia – na etapie szkół a nawet przedszkoli – nauki o zdrowiu, edukacji zdrowotnej, nie uzyskamy realnych efektów. Wiceminister zdrowia skupił się jednak na kampaniach, jakie resort prowadzi – przede wszystkim na kampanii „Planuję długie życie”, której celem, jak mówił, jest poprawa świadomości społeczeństwa na temat korzyści płynących z profilaktyki. - W tym roku będzie przygotowana duża strategia informacyjna dla rodziców dzieci, które będą mogły się szczepić przeciwko HPV - dodał.

Czy szczepienia przeciw HPV nie powinny odbywać się w szkołach? Przedstawiciele resortu nie mają wątpliwości – nawet jeśli ułatwiłoby to osiągnięcie lepszych rezultatów, w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe do przeprowadzenia. Zarówno wiceminister zdrowia jak i prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący ministerialnego zespołu zajmującego się wdrażaniem NSO nie kryli optymizmu, podkreślając, że choć rzeczywiście w realizacji punktu Strategii dotyczącego szczepień przeciw HPV notujemy opóźnienie, jest jednak duża szansa, że w tym roku uda się je nadrobić.

Narodowa Strategia Onkologiczna to program wieloletni na lata 2020-2030. Jest odpowiedzią na już obserwowany i przewidywalny, w związku ze starzeniem się społeczeństwa, wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. Celem nadrzędnym NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej – Polska pod tym względem odstaje od średniej UE w niemal wszystkich typach nowotworów. Tymczasem Komisja Europejska stawia już krajom członkowskim nowe cele, wytyczając nie pięcioletni, ale dziesięcioletni czas przeżycia olbrzymiej większości chorych na nowotwory do osiągnięcia w perspektywie najbliższych dwóch dekad.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także