Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Wielka Brytania: Narodziny dziecka o trzech DNA

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 maja 2023 13:02

Wielka Brytania: Narodziny dziecka o trzech DNA - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images

W Wielkiej Brytanii miały miejsce narodziny pierwszego dziecka, którego DNA pochodzi od trzech różnych osób. MDT, bo to za sprawą tej metody mogło się to stać, to procedura przeprowadzana przed zapłodnieniem in vitro. Pozwala na stworzenie zarodka z materiałem genetycznym od trzech różnych osób: matki, ojca i dawczyni mitochondriów.

MDT polega na przeniesieniu zdrowego mitochondrialnego DNA z komórki dawczyni do komórki jajowej lub zarodka kobiety z uszkodzonymi mitochondriami. Dzięki temu zabiegowi większość kluczowych informacji genetycznych pochodzi od ojca i matki, a mitochondrialne DNA dawczyni jest obecne tylko w niewielkim procencie. To zapobiega rozwojowi ciężkich chorób mitochondrialnych u dzieci.

W 2015 roku Wielka Brytania stała się pionierem w ustanowieniu przepisów regulujących metody zapobiegania przekazywaniu wad genetycznych związanych z uszkodzonymi mitochondriami w komórkach. Pierwsze dziecko urodzone dzięki technice MDT przyszło na świat w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych.

Mimo że technika MDT spotkała się z krytyką, zwolennicy argumentują, że stanowi ona skuteczne narzędzie w zapobieganiu przekazywaniu chorób genetycznych. Zanim metoda zostanie powszechnie zaakceptowana, badania naukowe będą kontynuowane w celu monitorowania ewentualnych skutków ubocznych i oceny długoterminowego zdrowia dzieci narodzonych przy użyciu tej technologii.

Wprowadzenie MDT w Wielkiej Brytanii i kolejne narodziny dzieci z DNA „trzech osób” otwierają nowe perspektywy w dziedzinie medycyny, zwiększając szanse dla rodzin dotkniętych chorobami mitochondrialnymi na posiadanie zdrowego potomstwa.

Niektórzy eksperci kwestionują jej eksperymentalny charakter i bezpieczeństwo dla potomstwa. Istnieją także obawy dotyczące etycznych i moralnych aspektów manipulacji genetycznej oraz możliwości wprowadzenia nierówności społecznych. Krytycy wskazują również na istnienie innych, sprawdzonych metod unikania chorób genetycznych, które nie wymagają takiej ingerencji.

źródło: Guardian

Zobacz także