Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

88 mln zł długu Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” zostało umorzone

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 21 listopada 2023 11:17

88 mln zł długu Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” zostało umorzone - Obrazek nagłówka
fot. MRiT
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał umowę, która zwalnia Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie z długu w wysokości 88 mln zł. Instytut opiekuje się małymi pacjentami z całego kraju, a w wielu przypadkach jest jedynym podmiotem, który realizuje unikalne procedury medyczne na rzecz dzieci.

– Decyzja o umorzeniu długu była konieczna. Jego dalsza spłata odbiłaby się negatywnie na działalności medycznej Instytutu, a do tego dopuścić nie możemy. Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” jest szczególną instytucją, realizującą unikalne procedury medyczne i ratującą zdrowie i życie małych pacjentów z całej Polski. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w pozytywnym rozpatrzeniu tej sprawy – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Instytut otrzymał 100 mln zł pożyczki na podstawie umowy z 21 grudnia 2015 r. o udzieleniu wsparcia niebędącego pomocą publiczną ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Środki zostały przeznaczone na optymalizację zatrudnienia, zadłużenia i zasobów majątkowych oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności.

12 października 2023 r. Instytut wystąpił do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wnioskiem o umorzenie pozostałej do spłacenia części kwoty pożyczki – ponad 88 mln zł, uzasadniając wniosek trudną sytuacją finansową, ważnym interesem dłużnika oraz ważnym interesem publicznym.

Na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych należności mające charakter cywilno-prawny mogą być umarzane w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym. Zastosowanie ulgi w takim przypadku następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego. W przypadku Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie te przesłanki w ocenie resortu zostały wypełnione.

Oprac. na podst.: MRiT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.