Minister zdrowia spotka się z diagnostami laboratoryjnymi

Medexpress

Opublikowano 24 pazdziernika 2018, 11:12

Medexpress

Opublikowano 24 pazdziernika 2018, 11:12

- W szpitalach w Poznaniu, Kolbuszowej, Mielcu diagności laboratoryjni i inni pracownicy laboratoriów ostatnio masowo chorowali, a to oczywiście dezorganizuje sytuację szpitali. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło apel diagnostów i zauważyło, że praca szpitali bez udziału diagnostów laboratoryjnych może być sparaliżowana – mówi dr Ewa Świątkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Środowisko diagnostów laboratoryjnych domaga się wyjaśnień, dlaczego diagności laboratoryjni są pominiętą grupą zawodową. Po tym jak resort zdrowia przyznał podwyżki lekarzom-rezydentom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym diagności powiedzieli: „Dość!”.

- Jest to po prostu niesprawiedliwe, kiedy wszystkie grupy zostały docenione, a my nawet niezauważeni. Diagności informują nas, że niektórzy dostali podwyżki w wysokości 50-100 zł brutto. To uwłaczające w porównaniu do zarobków innych grup zawodowych pracujących w jednej placówce. To rodzi konflikty, gdyż pracownicy laboratoriów czują, że ich praca nie jest właściwie doceniana. Przypominam, że bez laboratorium i pracy diagnostów laboratoryjnych żadna placówka służby zdrowia, a szczególnie szpital, nie będzie w stanie funkcjonować, nie będzie możliwa właściwa diagnoza, nie odbędą się żadne zabiegi, czy operacje – mówi Ewa Świątkowska.

Dlatego diagności laboratoryjni chcą o tym porozmawiać z ministrem zdrowia i przedstawić swoje postulaty.

- Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto. Większość diagnostów laboratoryjnych pracuje w systemie zmianowym, gdyż pracodawcy zlikwidowali dyżury medyczne. Dlatego 50 procent absolwentów analityki medycznej nie chce podejmować pracy w zawodzie, bo w supermarkecie pracownicy zarabiają więcej. Stąd już widzimy niedobory kadrowe
w laboratoriach – tłumaczy wiceprezes KRDL.

Przypomnijmy czego domagają się diagności?

1. Wzrostu wynagrodzeń diagnostów laboratoryjnych minimum o kwotę 1,5 tys. zł brutto.

2. Jak najszybszego zakończenia prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce laboratoryjnej (o medycynie laboratoryjnej) i utworzenia Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej.

3. Finansowania z budżetu państwa specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych, podobnie jak to jest u lekarzy i pielęgniarek.

4. Przyznania 10-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego, w celu realizacji programu szkoleń ciągłych, do którego zobowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia.

Źródło: KIDL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

diagności laboratoryjni / kidl
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31