Młodzi sportowcy będą mogli liczyć na wsparcie psychologiczne

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 marca 2023, 16:14

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 marca 2023, 16:14

W programie warsztatów znalazł się moduł poświęcony problemowi nadużyć seksualnych. Wcześniej, pod koniec lutego, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podpisał z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim porozumienie o współpracy, którego celem jest zwiększenie dostępności wsparcia psychologicznego i prawnego dla sportowców będących ofiarami przestępstw, ich bliskich i świadków takich zdarzeń.

– Nie możemy nie zauważać negatywnych zjawisk, do których przy sporcie dochodzi. Bardzo ważne jest zapewnienie dzieciom wsparcia psychologicznego. Proponujemy szkolenia z pierwszej pomocy psychologicznej skierowanej do polskich i ukraińskich dzieci. Dzięki nawiązaniu współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości włączymy tematykę nadużyć w sporcie do codziennej pracy centrów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem – zapowiada Kamil Bortniczuk.

Najpierw przeszkolonych zostanie 16 operatorów wojewódzkich, którzy swoją wiedzą podzielą się z nauczycielami, uczniami, sportowcami i trenerami w regionach. Docelowo, w tematyce nadużyć, do których dochodzi w sporcie mają być przeszkoleni wszyscy pracownicy tych centrów.

– Kluby sportowe często stają się dla dzieci drugim domem. Zdarza się tak, że zaufanie, które powstaje w naturalny sposób, jest nadużywane. Zdarza się, że dochodzi do przestępstw związanych z naruszaniem nietykalności cielesnej. Warto pamiętać, że Fundusz Sprawiedliwości, w ramach sieci pomocy osobom pokrzywdzonym, jest dostępny dla wszystkich, którzy zostali dotknięci przestępstwem. To pomoc prawna i psychologiczna – przypomina wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Tymczasem, jak zauważa Paloma Cuchi, dyrektor WHO w Polsce, aktywnośc fizyczna ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia psychicznego. Sport ma krytyczne znaczenie również w radzeniu sobie ze stresem, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, które do Polski przyjechały z ogarniętej wojną Ukrainy.

– Musimy mieć świadomość, że zjawiska negatywne, takie jak na przykład wykorzystywanie seksualne, mogą się zdarzyć w każdym kraju. Musimy zauważyć ten problem i wprowadzić odpowiednie działania, by temu zaradzić. Celem rozpoczętych właśnie działań jest stworzenie ścieżki reagowania i postępowania w takich sytuacjach. Chcemy z tą wiedzą dotrzeć do całego kraju – dodaje Paloma Cuchi.

Warto przypomnieć, że ministerstwo sportu już w ubiegłym roku zapowiedziało wprowadzenie zmian prawnych, które z jednej strony pozwolą utrzymać autonomię sportu, ale z drugiej zwiększą możliwość kontrolowania związków sportowych przez resort. Projekt w grudniu trafił do konsultacji. To pokłosie nadużyć seksualnych, do jakich dochodziło w Polskim Związku Tenisowym. Z kolei na początku marca media donosiły o tym, że była łuczniczka oskarża dwóch trenerów o gwałt, do którego miało dojść, gdy kobieta miała 16 lat.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

WHO / dzieci / sport / światowa organizacja zdrowia / molestowanie dzieci / młodzież / Ministerstwo Sprawiedliwości / pomoc psychologiczna / sporto / ministerstwo sportu i turystyki / instytut sportu
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31