Mniej niż 4 proc. Polaków szczepi się przeciwko grypie

Fot. MedExpress TV
- Zapewnienie częściowego finansowania zakupu szczepień przez pacjentów przyczyniłoby się do zwiększenia stanu wyszczepialności - powiedziała Medexpressowi dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Medexpress 2019-12-11 10:08

Mamy w kraju Narodowy Program Szczepień Ochronnych. Zawiera on obowiązkowe i zalecane szczepienia. Jest to bardzo dobry dokument, który z biegiem czasu będzie udoskonalony

Powinniśmy popracować nad edukacją skierowaną zarówno do profesjonalistów medycznych, jak i do obywateli, rodziców, pacjentów. Bez edukacji nie uda nam się wdrożyć świetnych rekomendacji.

W Narodowym Programie Szczepień Ochronnych mamy świetne rekomendacje odnośnie szczepień przeciwko grypie i jedno z najgorszych wyszczepialności w populacji generalnej.

Mniej niż 4 proc. Polaków szczepi się przeciwko grypie.

Zapewnienie częściowego finansowania zakupu szczepień przez pacjentów przyczyniłoby się do zwiększenia stanu wyszczepialności.

Mamy przykłady dobrych praktyk. Osoby powyżej 65 roku życia uzyskują 50 procentową refundację szczepienia przeciwko grypie. Powinniśmy iść w tym kierunku. Kobietom ciężarnym i innym grupom ryzyka trzeba zapewnić refundację szczepień

PDF

Zobacz także