Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Amerykanie przebadają lek biologiczny na RZS u chorych z COVID-19

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 marca 2020 15:50

Amerykanie przebadają lek biologiczny na RZS u chorych z COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała dziś – w trybie pilnym – zezwolenie na rozpoczęcie randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania klinicznego fazy III nad skutecznością leku tocilizumab u hospitalizowanych dorosłych pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19.

Badanie prowadzić będzie producent leku – firma Genentech/Roche wraz z partnerem instytucjonalnym – Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA).

Wcześniej podobne badania przeprowadzono w Państwie Środka – na początku marca producent tocilizumabu przekazał bezpłatnie Chinom partię leku o wartości 2 milionów dolarów. Wyniki były obiecujące i chińscy eksperci uwzględnili w wytycznych Narodowej Komisji Zdrowia, że tocilizumab może być stosowany w leczeniu ciężkich przypadków uszkodzenia płuc u chorych na COVID-19 z wysokim poziomem interleukiny IL-6.

Tocilizumab jest lekiem biologicznym. Nie działa bezpośrednio na wirusa SARS-CoV-2. Jest inhibitorem receptora jednej z cytokin prozapalnych – interleukiny 6 (IL-6). W przebiegu COVID-19 organizm może zareagować gwałtowną nadprodukcja komórek odpornościowych i cytokin – to niebezpieczne zjawisko, nazywane „burzą cytokin”, odpowiedzialne było za wysoką śmiertelność w trakcie pandemii hiszpanki w 1918 roku oraz SARS w 2003 roku.

Tocilizumab został po raz pierwszy zatwierdzony przez FDA w 2010 r. do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Od 2017 r. może też być stosowana w USA w leczeniu „burzy cytokin” będącej powikłaniem terapii CAR-T.

W Polsce lek dostępny jest w ramach programu lekowego B.33 – „Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia Stawów o przebiegu agresywnym”.

Źródło: FDA/PharmaDaily

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także