Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Omikron

Opracowano specjalne testy wykrywające nowy wariant

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 grudnia 2021 10:49

Opracowano specjalne testy wykrywające nowy wariant - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Szwajcarski producent leków Roche opracował nowe testy PCR, które mogą zidentyfikować wariant „Omikron” wśród osób zakażonych COVID-19. Ma to pomóc w monitorowaniu rozprzestrzeniania się nowego szczepu.

Nowy wariant koronawirusa „Omikron” budzi obawy na całym świecie. W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała go jako „niepokojący”, mówiąc, że może rozprzestrzeniać się szybciej niż poprzednie szczepy.

Wiele krajów pilnie przeszukuje bazy danych pod kątem niedawnych przypadków infekcji COVID-19, bada podróżnych i bada mutacje nowego wariantu, próbując ustalić, jak daleko się rozprzestrzenił.

Firma Roche poinformowała, że nowo nabyta przez nich spółka zależna TIB Molbiol, opracowała trzy nowe zestawy testowe, które mogą wykrywać właśnie nowy wariant SARS-CoV-2.

Jesteśmy w stanie zaoferować test, który może konkretnie zidentyfikować nowy wariant B.1.1.529 Omicron SARS-CoV-2, aby lepiej zrozumieć jego rozprzestrzenianie się i zachowanie – powiedział w oświadczeniu Thomas Schinecker, szef Roche Diagnostics.

Jak informuje producent, nowe zestawy testowe Roche i TIB Molbiol zostały stworzone wyłącznie do celów badawczych i mogą odróżnić unikalne mutacje w „Omikron” w porównaniu z innymi wariantami SARS-CoV-2.

Firma Roche powiedziała również w oświadczeniu, że nowe testy można również wykorzystać do monitorowania potencjalnego wpływu środków terapeutycznych, szczepionek i interwencji w zakresie zdrowia publicznego na rozprzestrzenianie się nowych wariantów.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także