Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dla co dziesiątej kobiety seks = ból

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 stycznia 2017 23:34

Dla co dziesiątej kobiety seks = ból - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Niemal 10 proc. kobiet cierpi na dyspareunię, czyli zaburzenie seksualne objawiające się bólem w trakcie stosunku – informują naukowcy na łamach International Journal of Obstetrics and Gynaecology.

Badaniem objęto 7000 aktywnych seksualnie kobiet w wieku od 16 do 74 lat. Problem bolesnych stosunków dotyczył wszystkich grup wiekowych, najczęściej jednak pań po 50. roku życia (i starszych) oraz najmłodszych (16–24 lata).

Ból w czasie stosunku, jak pokazało badanie, rzadko jest objawem izolowanym. Najczęściej występuje łącznie z innymi zaburzeniami dotyczącymi życia intymnego, np. suchością pochwy, lękiem przez seksem czy brakiem odczuwania przyjemności w czasie aktywności seksualnej.

Wśród ankietowanych, które zgłaszały bolesność w czasu stosunku, jedna trzecia była niezadowolona ze swojego życia płciowego. Odsetek ten wśród kobiet bez dyspareunii wynosił 10 procent.

Zdarza się, że silna bolesność w obrębie narządów płciowych występuje nie tylko w czasie stosunku, ale także np. podczas badania ginekologicznego, nawet gdy jest przeprowadzane w najdelikatniejszy możliwy sposób.

Dr Kirstin Mitchell z University of Glasgow, główny autor badania, wyjaśnia, że przyczyny dyspareunii mogą być bardzo różne.

– Młode kobiety, które dopiero zaczynają swoją przygodę z seksem, często – chcąc zadowolić partnera – zgadzają się na więcej, niż same by chciały, mimo że czują się spięte i niedostatecznie podniecone. Może to zaowocować bólem czasie stosunku. W takich przypadkach warto sięgnąć po lubrykatory i dać sobie trochę czasu. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się, dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy przyczyna bolesnych objawów nie jest poważniejsza – np. endometrioza, mięśniaki macicy czy też infekcja przenoszona drogą płciową – radzi specjalista.

Z kolei u pań w wieku okołomenopauzalnym najczęstszą przyczyną bolesnych stosunków jest suchość pochwy związana z niedoborem estrogenów.

Badanie brytyjskich naukowców pokazało też, że duża część kobiet z dyspareunią wstydzi się o tym rozmawiać z lekarzem, tracąc w ten sposób szansę na skuteczne leczenie.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły

plansza-seks1
25 sierpnia 2023
iStock-1396224848_______
31 marca 2023
tydzien-zdrowia-kobiet
Tydzień Zdrowia Kobiet

Rzeczpospolita Babska: Zdrowie intymne

7 marca 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także