Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
DOBRE PRAKTYKI W SZCZEPIENIACH

Fundusz Medyczny otwiera drogę do rozpoczęcia wyczekiwanego programu szczepień przeciw HPV

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2022 10:34

Fundusz Medyczny otwiera drogę do rozpoczęcia wyczekiwanego programu szczepień przeciw HPV - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W dniu 15 listopada br. odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia, podczas którego rozpatrzona została ustawa o Funduszu Medycznym. W trakcie posiedzenia wiodącym tematem była dyskusja na temat efektywnego wdrażania narodowego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV, który ma rozpocząć się już w przyszłym roku.

Senacka Komisja Zdrowia przyjęła nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym wraz z zaproponowanymi we wtorek poprawkami, które mają umożliwić zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych, ale w pełni finansowanych szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych, m. in. szczepionek przeciw HPV.

W trakcie posiedzenia przyjęta została poprawka o przesunięciu środków z Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki (SRP) do Subfunduszu Technologii i Innowacji (STI), w związku z większymi środkami do dyspozycji w tym drugim subfunduszu. Ministerstwo Zdrowia nie ujawniło jednak jakie sumy zamierza przeznaczyć na realizację programu, ani dokładnych założeń populacyjnego programu szczepień p. HPV

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że w pierwszej kolejności szczepieniem przeciw HPV objęte zostaną dwa roczniki dziewcząt w wieku 13-14 lat, a następnie program sukcesywnie będzie rozszerzany o szczepienia dla chłopców. Zgodnie z zapisami Narodowej Strategii Onkologicznej szczepienia dziewcząt miały się rozpocząć już w 2021r, a szczepienia chłopców od 2026 roku z założeniem, że do 2028r zostanie osiągnięty 60% poziom zaszczepienia. Wirus HPV odpowiada za nowotwory raka szyjki macicy, pochwy, raka odbytu, sromu, jamy ustnej i gardła (szacunkowo zapadalność na nowotwory wywołane wirusem HPV wynosi blisko 4 tyś, przypadków rocznie - KRN dane 2019r. ) oraz uciążliwe brodawki płciowe, czy też nawracającą brodawczakowatość układu oddechowego.

Przewodnicząca Komisji Senator Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że poziom zaszczepienia, a co za tym idzie efektywność programu szczepień i tempo eradykacji HPV-zależnych nowotworów i chorób będzie zależeć od zakresu ochrony szczepionki użytej w programie, lub możliwości wyboru: Mamy dwa lata poślizgu w uruchomieniu programu, jest ogromne oczekiwanie na rozpoczęcieszczepieńk przeciwko HPV. Niewiele jednak możemy na ten temat powiedzieć, nie znamy ani kwoty, ani szczepionek jakie będą użyte do programu, a wiemy doskonale że są one różno-walentne. W zależności od tego jaka zostanie zastosowana takie efekty osiągniemy, bo program obecnie prowadzony przez apteki jestnieefektywny, nie jest to żaden program populacyjny – dodała senator.

Znajdź nas w social media:

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także