Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kompleksowo o chorobach cywilizacyjnych - XIV konferencja Kardiologia Prewencyjna

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 listopada 2021 09:34

Kompleksowo o chorobach cywilizacyjnych - XIV konferencja Kardiologia Prewencyjna - Obrazek nagłówka
Fot. Medexpress
Konferencja „Kardiologia Prewencyjna” już od wielu lat wpisuje się w kalendarz lekarzy różnych specjalności z roku na rok zyskując coraz większy prestiż nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Jej międzynarodowy charakter doceniany jest m.in. przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne i Światową Organizację Zdrowia, których eksperci chętnie uczestniczą w konferencji jako wykładowcy. W tym roku Komitet Naukowy konferencji zaplanował wiele ciekawych i ważnych sesji edukacyjnych i naukowych. Szczególnie wyróżniają się sesje poświęcone opiece koordynowanej oraz wytycznym postępowania w chorobach układu krążenia.

Konferencja interdyscyplinarna

Program konferencji obejmuje się ważne tematy związane z profilaktyką i leczeniem chorób układu krążenia oraz zdrowiem publicznym.

- W tym roku koncentrujemy się na różnych aspektach profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, zespołu uzależnienia od nikotyny, otyłości, cukrzycy, a także choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca. W większym stopniu niż w poprzednich latach wyeksponowany został problem leczenia otyłości, ponieważ narastająca liczba pacjentów z otyłością stanowi coraz większe wyzwanie dla medyków pracujących w polskich przychodniach i oddziałach szpitalnych. Obserwowany wcześniej niekorzystny trend przyspieszył w czasie pandemii COVID-19. Naturalnie dużo uwagi poświęcimy także stylowi życia i epidemiologii chorób układu krążenia - wymienia prof. Piotr Jankowski z komitetu organizacyjnego konferencja „Kardiologia Prewencyjna”, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP.

Coraz więcej osób przekonuje się do zalet opieki koordynowanej, dlatego ważne miejsce w programie naukowym konferencji mają sesje poświęcone tej formie opieki w polskim systemie ochrony zdrowia.

- Sukcesy programu KOS-zawał sprawiają, że do opieki koordynowanej przekonuje się coraz więcej ekspertów ochrony zdrowia oraz urzędników, dlatego po pierwsze planujemy rzetelnie przedstawić dotychczasowe wyniki opieki koordynowanej w kardiologii. - mówi prof. Jankowski. – A po drugie, planujemy dyskusje na temat innych programów opieki koordynowanej, które wdrożono w Polsce lub które planuje się wdrożyć. Być może przy projektowaniu kolejnych programów opieki koordynowanej warto wziąć pod uwagę wnioski z doświadczeń płynących z KOS-Zawał. - dodaje prof. Jankowski.

Międzynarodowe sesje

Konferencja „Kardiologia Prewencyjna” co roku gości najwybitniejszych ekspertów rangi międzynarodowej.

- Jedną z najważniejszych sesji tegorocznej konferencji będzie sesja zorganizowana wspólnie z Światową Organizacją Zdrowia. Będzie to sesja poświęcona wytycznym WHO leczenia uzależnienia od nikotyny. Weźmie w niej udział dwóch wybitnych przedstawicieli WHO: prof. Paloma Cuchi oraz prof. Armando Peruga. Współpraca z ekspertami WHO, szczególnie tej rangi to znakomita okazja do poruszenia wielu ważnych kwestii z zakresu przeciwdziałania skutkom palenia papierosów w Polsce. - wyjaśnia prof. Jankowski.

Połączenie z Nowym Jorkiem

Wśród licznych ciekawych i ważnych sesji bardzo interesująco zapowiada się dyskusja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń u kobiet z udziałem gościa specjalnego, wybitnej ekspertki z Nowego Jorku, prof. Roxany Mehran. Dowiemy się między innymi czy podstawowe zasady profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia powinny być inne u kobiet niż u mężczyzn oraz czy jakość opieki medycznej różni się w zależności od płci pacjenta?

Kompleksowo o zdrowiu

Prof. Agnieszka Młynarska w imieniu Komitetu Organizacyjnego zachęca różne grupy zawodowe do udziału w konferencji, ponieważ tegoroczny program jest bardzo atrakcyjny.

- Program tegorocznej konferencji jest wyjątkowo różnorodny i ciekawy. Interesująco zapowiadają się sesje poświęcone wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w tym wytycznym dotyczącym profilaktyki chorób serca i naczyń, hipercholesterolemii, wad serca i niewydolności serca. Nie mniej ciekawie zapowiada się sesja pro-kontra, w czasie której najwybitniejsi eksperci w swoich dziedzinach spierać się będą między innymi o zasadność szerokiej suplementacji witaminy D. Kilka sesji poświęconych będzie optymalnemu leczeniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości, niewydolności serca i choroby wieńcowej. Nie sposób nie wspomnieć kilku sesji poświęconych odżywianiu się, a także aktywności fizycznej. Z praktycznego punktu widzenia atrakcyjne są sesje poświęcone między innymi prewencji wtórnej po udarze mózgu i współpracy między neurologami i kardiologami. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie - zachęca prof. Młynarska, przewodnicząca Sekcji Prewencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Ciekawie zapowiada się również sesja poświęcona kardiologii wieku podeszłego, na której eksperci przedstawiać będą najnowsze doniesienia naukowe z zakresu leczenia dyslipidemi, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego u osób w wieku podeszłym.

- Będziemy dyskutować między innymi o problemie wielochorobowości i jej wpływowi na efekty leczenia naszych pacjentów. – wskazuje prof. P. Jankowski

Tegoroczna konferencja trwa trzy dni i organizowana jest w systemie hybrydowym. Sesje transmitowane są jednocześnie aż w czterech kanałach. Łącznie zorganizowanych zostanie 46 sesji z udziałem ponad 130. najwybitniejszych ekspertów i najlepszych polskich wykładowców. Organizatorzy zapraszają kardiologów, internistów, specjalistów medycyny rodzinnej, a także pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów i wszystkich lekarzy zajmujących się chorobami cywilizacyjnymi.

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz także