Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Mammografia: wytyczne swoje, lekarze swoje

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 kwietnia 2017 15:05

Mammografia: wytyczne swoje, lekarze swoje - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Minęło 8 lat odkąd U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) zmieniła wytyczne dotyczące wykonywania mammografii. Od 2009 r. amerykańscy lekarze powinni zlecać to badanie kobietom po 50. roku życia. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość lekarzy nie przestrzega tych zaleceń i wysyła na mammografię młodsze pacjentki. Dlaczego?

Czasopismo „JAMA Internal Medicine”  opublikowało wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Johns Hopkins University wśród 2000 lekarzy (internistów, rodzinnych i ginekologów), dotyczącego kierowania pacjentek na mammografię.

Okazało się, że 81 proc. lekarzy zleca to badanie kobietom w wieku 40-44 lata, a 88 proc. pacjentkom pomiędzy 45. a 49. rokiem życia, pomimo że w 2009 r. ukazały się zalecenia USPSTF wskazujące 50. rok życia jako właściwy próg wiekowy dla stosowania tego typu diagnostyki przesiewowej (wcześniej, tzn. przed 2009 r., wytyczne USPSTF mówiły o 40. roku życia, jako o wieku minimalnym dla efektywnego, zrównoważonego wykorzystania mammografii).  

Najbardziej skorzy do kierowania na mammografię pacjentek tuż po czterdziestce - wbrew federalnym wytycznym, ale  w zgodzie  zaleceniami własnych towarzystw naukowych - byli ginekolodzy.

Prawie jedna czwarta (23 proc.) ankietowanych zadeklarowała, że bardziej ufa wytycznym USPSTF niż zaleceniom innych zespołów eksperckich i towarzystw. Paradoksalnie – nie korelowało to jednak z tym, jak postępowali w swojej codziennej praktyce klinicznej – tzw. i tak często wysyłali na badanie mammograficzne kobiety przed pięćdziesiątką.

Autorzy badania nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi na pytania o przyczynę niestosowania wytycznych. Sugerują, że jednym z czynników może tu być obawa o konsekwencje ewentualnego przeoczenia rozwijającego się nowotworu, takie jak oskarżenie o błąd w sztuce. Inną przyczynę może stanowić ugruntowane przez dziesięciolecia, zdroworozsądkowe przekonanie, że im więcej kobiet wykona mammografię, tym więcej nowotworów uda się zdiagnozować i wyleczyć. Dowody naukowe, mówiące, że to niekonieczne prawda, wydają się trudne do zaakceptowania nawet dla twardo stąpających po ziemi lekarzy.  

Źródło: Time Health

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także