Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dostęp do bezpłatnej mammografii i cytologii będzie szerszy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 października 2023 11:04

Dostęp do bezpłatnej mammografii i cytologii będzie szerszy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od listopada do programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy uprawnionych będzie więcej kobiet – przypomina Ministerstwo Zdrowia. Bez skierowania, bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-74, a bezpłatne badania cytologiczne będą przysługiwać kobietom w wieku 25-64 lat.

Jak podkreśla MZ, profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium zwiększa szanse wyleczenia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

– Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Natomiast rak szyjki macicy klasyfikuje się jako 7. nowotwór złośliwy. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie – mówiła minister zdrowia Katarzyna Sójka podczas wrześniowej konferencji prasowej, na której ogłoszono rozszerzenie programów profilaktycznych.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2024 r., kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).

Z kolei w ramach bezpłatnego programu badania cytologiczne powinny być wykonywane co 3 lata oraz co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także