Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Badaj się, by żyć. Koła gospodyń wiejskich włączą się w promowanie mammografii

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 października 2023 14:07

Badaj się, by żyć. Koła gospodyń wiejskich włączą się w promowanie mammografii - Obrazek nagłówka
fot. MZ
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich, które są ambasadorkami zdrowia w projekcie dotyczącym profilaktyki, w szczególności raka piersi. – Zachęcajcie i rozmawiajcie z kobietami o profilaktyce – zaapelowała do nich minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Jak przypomniała minister zdrowia, rak piersi to nadal najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Na wczesne wykrycie pozwala badanie, jakim jest mammografia. To ważne, bo diagnoza postawiona na wczesnym etapie znacznie zwiększa szansę wyleczenia i aż o jedną czwartą obniża wskaźnik umieralności.

– Rozszerzyliśmy dostęp do badań mammograficznych dla kobiet w wieku 45-74. Liczymy, że coraz więcej z nich zacznie się badać, co uchroni je przed rakiem. Liczymy w tym na wsparcie Ambasadorek Zdrowia z KGW. Zachęcamy też panów, aby namawiali bliskie im kobiety do badań – mówiła Katarzyna Sójka.

Szefowa resortu zdrowia dodała, że kobiety mają wiele zadań, ale aby je móc realizować, muszą przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie.

– Kiedy pytam swoje pacjentki o ostatnią wizytę u ginekologa, często przeliczają czas od narodzin dziecka. Musimy zmienić podejście do profilaktyki. Dlatego hasłem naszego nowego programu jest: Badaj się, by żyć! – wskazała minister zdrowia.

Podczas spotkania doszło do podpisania porozumienia Ministerstwa Zdrowia z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej dotyczącego konkursu dla KGW i stowarzyszeń wiejskich, który polega na zachęcaniu do udziału w badaniach mammograficznych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także