Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Najgorsza rzeżączka na świecie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 5 kwietnia 2018 01:47

Najgorsza rzeżączka na świecie - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Brytyjski turysta wrócił z podróży po Azji Południowo-Wschodniej z zakażeniem bakterią Neisseria gonorrhoeae o niespotykanym do tej pory stopniu lekooporności.

Rzeżączki, na którą zachorował Anglik, nie udało się wyleczyć za pomocą połączenia azytromycyny i ceftriaksonu.

Jak podkreślił przedstawiciel Public Health England – to pierwszy na świecie (co potwierdziły WHO i ECDC) przypadek tej choroby, którego nie można wyleczyć za pomocą ani tych antybiotyków, ani większości innych. Bakteria zareagowała tylko na jeden z dostępnych leków, jednak terapia trwa i nie ma pewności, że zakończy się ona pełnym powodzeniem.

Pracownicy NHS próbują ustalić teraz, z kim (oprócz swojej stałej partnerki) chory mężczyzna mógł mieć kontakty seksualne na Wyspach. Jak do tej pory wydaje się, że nikogo nie zaraził.

Czynnikiem patogenetycznym rzeżączki jest bakterię Neisseria gonorrhoeae. Infekcja rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne, w tym także oralne i analne. Co dziesiąty chory mężczyzna i trzy czwarte zakażonych kobiet nie wykazuje łatwych do zidentyfikowania objawów.

Do najczęstszych symptomów rzeżączki należą: gęsta, ropna wydzielina z narządów płciowych, ból podczas oddawania moczu i krwawienia pomiędzy miesiączkami.

Nieleczona infekcja może prowadzić do niepłodności, zapalenia narządów miednicy mniejszej, a u kobiet w ciąży może zostać prześniona na dziecko.

Źródło: BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także