Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niepokojące wyniki ankiety na temat życia seksualnego młodych szczecinianek

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 8 października 2018 12:55

Niepokojące wyniki ankiety na temat życia seksualnego młodych szczecinianek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Co trzecia mieszkanka Szczecina w wieku do 25 lat miała trzech lub więcej partnerów seksualnych, a więcej niż co dziesiąta doświadczyła przemocy podczas kontaktów seksualnych – takie wyniki przyniosło badanie prowadzone w ramach projektu Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU w Szczecinie pt. „Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym seksie”. Akcja realizowana była w ramach programu Pozytywnie Otwarci.

W ankiecie wzięło udział 213 kobiet w wieku 18-25 lat. Większość respondentek to studentki.

- Ankiety przyniosły niepokojące wieści. Więcej niż co 10 respondentka doświadczyła przemocy podczas kontaktów seksualnych przy czym przemoc ta często polegała na zmuszaniu do nieakceptowanych technik seksualnych. To bardzo groźne, bo często to właśnie takie zachowania, poza oczywistą traumą, mogą prowadzić do zakażenia HIV. Szczególnie, że około 14 proc. badanych przyznało, że nie stosuje prezerwatyw przy stosunkach waginalnych. Jeszcze większa grupa nie stosuje ich przy stosunkach analnych, które jak wiadomo zwiększają ryzyko zakażenia HIV – powiedziała Małgorzata Kłys-Rachwalska, przedstawicielka Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU.

- Sprawa jest poważna. Z danych NIZP-PZH wynika, że w 2017r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano 72 nowe zakażenia HIV, 8 osób zachorowało na AIDS, a dwie zmarły z tego powodu. Widać, że edukacja jest bardzo potrzebna. Jasno pokazują to także wyniki ankiety. Mam nadzieję, że takie kampanie edukacyjne, jak ta przeprowadzona w tym roku przez DA DU, przyczynią się do poprawy sytuacji – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Ankiety wypełniane były przy okazji szerzej zakrojonej kampanii edukacyjnej prowadzonej przez DA DU na ulicach Szczecina. Wolontariusze rozmawiali z młodymi kobietami na temat unikania zagrożeń w życiu seksualnym, dróg zakażenia HIV, testowania się oraz punktów konsultacyjno-diagnostycznych.

Rozdawali też prezerwatywy – zarówno te klasyczne, jak i prezerwatywy dla kobiet wraz z ulotką informującą, jak należy ich używać.

Źródło: inf. pras.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także