Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Najlepsze szpitale świata

MedExpress Team

Krzysztof Boczek

Opublikowano 12 marca 2016 18:26

Najlepsze szpitale świata - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Mimo że amerykańska ochrona zdrowia jest wśród krajów OECD bardzo nisko oceniana, to jednak właśnie w USA działają najlepsze szpitale na świecie. Które konkretnie znajdują się na samym szczycie rankingów?

Rankingi najlepszych szpitali są w Stanach Zjednoczonych prowadzone od niemal 30 lat. W ostatnim, opublikowanym przez US News & World Report, ujęto aż 5 tys. placówek. Dane zbierano na wiele sposobów, m.in.: ankietowano ponad 140 tys. lekarzy, przeanalizowano wskaźniki śmiertelności, bezpieczeństwo pacjentów, reputację placówki, średnią liczbę pielęgniarek na pacjenta itd. Tylko 15 szpitali uplasowało się na szczycie, lub w jego pobliżu, w co najmniej 6 specjalnościach jednocześnie. Poniżej lista 5 szpitali najlepszych w klasyfikacji generalnej. Placówki te bardzo często wymieniane są w pismach naukowych, bo to właśnie w nich pracują najlepsi naukowcy świata:

  1. Massachusetts General Hospital, Boston
  2. Mayo Clinic, Rochester, Minnesota
  3. Johns Hopkins Hospital, Baltimore ex aequo z Ronald Reagan UCLA Medical Center, Los Angeles
  4. Cleveland Clinic, Cleveland

Z kolei wg rankingu Web of Hospitals (przy czym kluczowe jest tu słowo „Web”), w pierwszej dwudziestce najlepszych szpitali na świecie aż 17 to placówki amerykańskie. Cała wyżej wymieniona piątka najlepszych w USA zmieściła się w tym rankingu w pierwszej siódemce (choć w innej kolejności). Wśród 20 najlepszych na Ziemi jest także klinika z Paryża (Assistance Publique – Hôpitaux de Paris) oraz dwa szpitale z Tajwanu (Buddhist Tzu Chi General Hospital i Taipei Veterans General Hospital). Najwyżej sklasyfikowana polska placówka – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – jest dopiero na dwusetnym miejscu. To i tak sukces, bo kolejna – Wielkopolskie Centrum Onkologii – znalazła się dopiero na pozycji 620. Na szczęście ten ranking nie uwzględnia rzeczywistej jakości opieki zdrowotnej, a tylko dokonuje cybermetrii, czyli analizuje zawartość informacji na stronach internetowych szpitali.

Magazyn „Forbes” przygotował natomiast ranking, który miał odpowiedzieć na pytanie, gdzie na świecie najlepiej się leczyć (uwzględniono przy tym popularne kierunki wyjazdów turystów i emerytów). W Azji najlepsze usługi medyczne, za rozsądną cenę, można znaleźć w Tajlandii (np. Bumrungrad International Hospital w Bangkoku), znacznie droższe w Singapurze (sieć ParkwayHealth). W Ameryce Łacińskiej na czoło wysunęły się szpitale w Mexico City (m.in. Ángeles Group, Star Médica, Christus Muguerza). Jeśli jesteś na Bliskim Wschodzie lub w Afryce, to z poważnym schorzeniem najlepiej wyjechać do... Europy. Tu zaś najlepsze kliniki w Paryżu i Londynie dogania peleton szpitali z Austrii (Privatklinik Döbling, Wiener Privatklinik, Goldenes Kreuz Privatklinik, Rudolfinerhaus). „Forbes” poleca je osobom przebywającym w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli także w Polsce.  

Źródło: „Służba Zdrowia” III/2016

Zobacz także