Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Naukowcy stworzyli żywe „syntetyczne” embriony

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 sierpnia 2022 13:36

Naukowcy stworzyli żywe „syntetyczne” embriony  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy z Cambridge stworzyli bez użycia komórek jajowych i plemników zarodki myszy, które wykształciły zalążek mózgu i bijącego serca. Osiągnięcie to może pomóc w zrozumieniu najwcześniejszych etapów rozwoju narządów i przyczyn niepowodzenia niektórych ciąż.

Naśladując naturalne procesy, naukowcy odkryli sposób, aby trzy typy komórek macierzystych myszy wchodziły w interakcje i rozwijały się w struktury przypominające embriony.

„Syntetyczne” zarodki myszy przetrwały tylko osiem dni, ale osiągnęły punkt, w którym zaczął się rozwijać mózg.

Profesor Magdalena Zernicka-Goetz, specjalistka w dziedzinie rozwoju ssaków i biologii komórek macierzystych w Cambridge i Caltech, powiedziała, że eksperyment ​​to „spełnienie marzeń” a pozyskane dane dają bezcenny wgląda w to, jak powstają narządy. Może też przełożyć się w przyszłości na mniejszą zależność od badań na zwierzętach i zaowocować wydajnymi sposobami testowania nowych leków.

Brytyjscy naukowcy planują teraz opracować metody utrzymania rozwoju „syntetycznych” zarodków przez dzień lub dwa dłużej. Jest to jednak trudne bez stworzenia syntetycznego łożyska. Długoterminowym celem uczonych jest wyhodowanie podobnych embrionów z ludzkich komórek macierzystych. Jest to jednak przedsięwzięcie dużo bardziej skomplikowane etycznie.

Obecnie prawo brytyjskie zezwala na badanie embrionów ludzkich w laboratorium tylko do czternastego dnia rozwoju, ale nie ma żadnych przepisów dotyczących embrionów „syntetycznych”.

Źródło: BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także