Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niemieckie odszkodowania za francuskie implanty piersi

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 24 stycznia 2017 12:46

Niemieckie odszkodowania za francuskie implanty piersi - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Instytutu TÜV Rheinland ma wypłacić łącznie 60 mln euro z tytułu odszkodowań 20 tysiącom pacjentek, którym wszczepiono wadliwe implanty piersi firmy PIP – zdecydował sąd apelacyjny w Aix-en-Provence.

Założyciel firmy PIP – Jean-Claude Mas – został skazany pond konie ubiegłego roku na 4 lata więzienia, 75 tys. euro grzywny oraz zakaz prowadzenia działalności w biznesie medycznym. Przedsiębiorca przyznał się do świadomego wykorzystywania w produkcji implantów żelu, który nie był dopuszczony do użytku medycznego (był to żel przeznaczony do produkcji… materaców). Motywem takiego działania, jak wyznał, była wyłącznie chęć zysku. Stosowanie tańszego „niemedycznego” silikonu przynosiło firmie PIP oszczędności rzędu miliona euro rocznie. Jednocześnie Mas jest przekonany, że jego implanty nie zagrażają zdrowiu, a pacjentki składają pozwy tylko po to, aby otrzymać odszkodowania.

W sumie implanty firmy PIP otrzymało niemal pół miliona kobiet na całym świecie, w tym 30 tys. we Francji. Na raka piersi zachorowało 20 Francuzek z wadliwymi implantami, ale nie ma żadnych dowodów na to, że zastosowany materiał przyczynił się do rozwoju nowotworu. Udokumentowano jednak przypadki pęknięć powłoki implantów PIP, czego skutkiem jest wyciek żelu i stan zapalny w obrębie piersi. W ubiegłym roku we Francji zalecono pacjentkom profilaktyczne usunięcie implantów PIP.

Niemiecki instytut TÜV Rheinland certyfikował implanty firmy PIP na podstawie fałszywych oświadczeń producenta i stwierdzał ich zgodność z obowiązującymi normami bez ich właściwego przebadania w swoich laboratoriach (instytut utrzymuje, że nie miał takiego obowiązku). TÜV nie przeprowadzał też żadnych niezapowiedzianych kontroli w zakładach wytwarzających implanty. Zdaniem francuskiego sądu, nawet jedna taka kontrola, bez większego wysiłku umożliwiłaby przyłapanie PIP na oszustwie.

Ostatnia decyzja sądu apelacyjnego w Aix-en-Provence jest dla TÜV Rheinland nieco bardziej dotkliwa niż pierwotne orzeczenie sądu w Toulon z 2013 r., kiedy nakazano instytutowi wypłacić 53 mln euro sześciu firmom zajmującym się dystrybucją implantów oraz 1600 poszkodowanym pacjentkom (wtedy jednak TÜV skutecznie się od decyzji sądu odwołał).

Nieistniejąca już firma PIP produkowała silikonowe implanty nie tylko dla kobiet. Wytwarzała też przeznaczone dla panów implanty jąder, pośladków, mięśni klatki piersiowej i inne.

Źródło: Euractiv

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także