Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowe, kompleksowe podejście do oceny pacjenta z AZS

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 kwietnia 2022 11:41

Nowe, kompleksowe podejście do oceny pacjenta z AZS - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna skóry charakteryzująca się niejednorodnością morfologiczną, w tym różnym rozmieszczeniem i nasileniem objawów, różnym przebiegiem w czasie i wpływem na jakość życia. Często towarzyszą tej chorobie inne schorzenia, bardzo różna jest też odpowiedź na stosowane leczenie.

Heterogeniczność AZS przyczynia się do wyzwań w diagnostyce i ocenie aktywności choroby oraz doborze farmakoterapii.

Odpowiadając na te wyzwania opracowano innowacyjny system standaryzacji oceny i przebiegu AZS oraz optymalizacji leczenia. Zaproponowana przez R. Chovatiya i J. Silverberga klasyfikacja DESCRIBE-AD opublikowana na łamach JAAD[1], pomoże skutecznie uchwycić domeny kliniczne przyczyniające się do heterogeniczności tej choroby i co najważniejsze bierze pod uwagę zarówno perspektywę lekarzy jak i pacjentów.

Na klasyfikację DESCRIBE-AD(AZS) składają się:

  • dermatitis (zapalenie skóry) czyli ocena morfologii i fenotypu zapalenia skóry,
  • ewolucja choroby w czasie,
  • skala nasilenia objawów somatycznych występujących w tej chorobie, m.in. swiadu, występowanie
  • chorób współtowarzyszących (atopowych i nie-atopowych),
  • reakcja na terapię,
  • intensywność objawów skórnych,
  • bariery związane z chorobą, oraz ekspansja, rozmieszczenie zmian skórnych.

Zamiast skupiania się na jakimkolwiek pojedynczym aspekcie AZS, klasyfikacja DESCRIBE-AD pozwala na kompleksowe podejście do oceny pacjenta i opracowanie postępowania klinicznego opartego na wspólnej, partnerskiej decyzji lekarza i pacjenta.

Takie podejście jest szczególnie istotne dla dorosłych pacjentów z AZS, bo pomimo dość powszechnej opinii, AZS nie jest tylko chorobą pediatryczną.

Zagadnieniu występowania AZS u osób dorosłych poświęcona będzie konferencja RAD - Revolutionising Atopic Dermatitis, jedyna takie wydarzenie poświęcone tylko i wyłącznie atopowemu zapaleniu skóry. Konferencja odbędzie w dniach 9–11 kwietnia w Baltimore w stanie Maryland oraz online. Przewodniczący konferencji, prof. Jonathan Silverberg przedstawi najnowsze doniesienia dot. patofizjologii, dermatoepidemiologii i leczenia AZS u osób dorosłych. Zdalny udział pacjentów w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja: https://revolutionizingad.com/


[1] Raj Chovatiya, Jonathan I. Silverberg, DESCRIBE-AD: A novel classification framework for atopic dermatitis, Journal of the American Academy of Dermatology, 2021, ISSN 0190-9622, https://doi.org/10.1016/j.jaad.2021.10.058.

Tematy

AZS

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także