Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy ośrodek badań klinicznych w Warszawie

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 26 października 2022 14:48

Nowy ośrodek badań klinicznych w Warszawie - Obrazek nagłówka
Najnowocześniejszy w Europie ośrodek badań klinicznych został otwarty przy ulicy Gładkiej w Warszawie. W tym miejscu pacjenci mogą uzyskać leczenie z wykorzystaniem innowacyjnych opcji terapeutycznych, które refundacją mogłyby być objęte nawet dopiero za kilka lat. Otwarcie nowej siedziby prowadzonej już od dwóch dekad jednostki badań klinicznych oznacza dla pacjentów dużo wyższy niż dotychczas komfort leczenia.

Badania statystyczne wskazują, że niemal dwie trzecie pacjentów spotkało się z określeniem „badania kliniczne”. 55 proc. osób, które nie uczestniczyły w takich programach deklaruje skłonność do udziału w nich. Odsetek ten znacząco rośnie, jeśli pod uwagę weźmiemy pacjentów onkologicznych. 72 proc. z nich byłoby zainteresowanych udziałem w badaniach klinicznych. Onkologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin naukowych, związanych z opracowywaniem innowacyjnych terapii.

– W leczeniu chłoniaków jeszcze 20 lat temu mieliśmy do dyspozycji samą chemioterapię. Teraz zastąpiła ją chemioterapia celowana, w której lek dostarczany jest bezpośrednio do chorych komórek. Mamy już terapie ukierunkowane molekularnie, immunoterapie, a technologia CAR-T zastępuje powoli przeszczepu allogeniczne. Liczba badań klinicznych, które musimy i możemy robić rośnie lawinowo – ocenia prof. Wojciech Jurczak z Kliniki Onkologii Klinicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak przypomina profesor Jurczak, w latach 60. ubiegłego wieku rejestrowanych było rocznie zaledwie kilka leków onkologicznych. Ostatnia dekada przynosi natomiast nawet 150 rejestracji rocznie. Nowe leki są jednak drogie, a badania kliniczne są drogą do całkowicie bezpłatnego dostępu do nich.

– Leki takie jak inhibitory kinazy Brutona są w Polsce refundowane w bardzo ograniczony sposób. W badaniach klinicznych rejestruje się inhibitory II i III generacji. W ramach badania ich działanie jest porównywane z inhibitorami I generacji. W badaniach onkologicznych nie mamy grupy placebo, więc dla wielu pacjentów takie badanie może być jedyną szansą na dostęp do leczenia zgodnego ze światowym standardem – dodaje profesor.

Onkologia jest obok hematologii jedną z głównych specjalizacji ośrodka MTZ Clinical Research, należącego do sieci Pratia. Obszary objęte badaniami to również dermatologia, kardiologia pulmonologia czy endokrynologia. Badania prowadzone są tam ponadto z udziałem zdrowych ochotników i palaczy. Jak podkreśla Łukasz Bęczkowski, wiceprezes spółki Pratia, badania kliniczne są kluczowym elementem procesu wdrażania nowych terapii.

– Nie ma możliwości rejestracji nowych terapii bez przeprowadzenia procesu badań klinicznych. Wszyscy oczekujemy dostępu do nowych leków i tego, żeby były one bezpieczne. Przemysł farmaceutyczny, inwestując w rozwój nowych cząsteczek, leków poszukuje pacjentów, którzy będą w stanie udowodnić ich skuteczność i lekarzy, którzy przeprowadzą te badania. My łączymy tych wszystkich uczestników badań klinicznych i wierzę, że stwarzamy dla nich optymalne warunki – mówi Łukasz Bęczkowski.

W ośrodku, na powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych znajdują się: izba przyjęć, 12 poradni specjalistycznych i osiem gabinetów lekarskich, a także szpital z 42 łóżkami, w którym można przyjąć pacjentów muszących z uwagi na wymogi procedur medycznych zostać na noc. Wcześniejsza siedziba mieściła się w około 50-letnim bydynku przy ulicy Pawińskiego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także