Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pierwszy od dwóch dekad postęp w leczeniu drobnokomórkowego raka płuca

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 września 2019 12:30

Pierwszy od dwóch dekad postęp w leczeniu drobnokomórkowego raka płuca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Komisja Europejska wydała zgodę na stosowanie atezolizumabu (w kombinacji z chemioterapią) u pacjentów z zaawansowanym drobnokomórkowym rakiem płuca (SCLC).

Drobnokomórkowy rak płuca to najgorzej rokujący typ tego nowotworu. W porównaniu z rakiem z niedrobnokomórkowym (NSCLC) charakteryzuje się większą agresywnością, szybkim wzrostem i wcześniejszym dawaniem przerzutów. SCLC stanowi ok. 15 proc. przypadków raka płuca, przy czym w 70 proc. rozpoznanie stawiane jest w stadium zaawansowanym.

W Polsce na SCLC zapada ok. 3000 osób rocznie. Po wyczerpaniu klasycznych opcji terapeutycznych (chemioterapia i radioterapia), potrzeby medyczne w tej grupie chorych pozostają dalece niezaspokojone.

Aż do teraz brakowało istotnego postępu w leczeniu SCLC. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że do chorych na ten typ raka płuc trafi pierwsza immunoterapia – atezolizumab.

Decyzja KE oparta była na wynikach badania klinicznego III fazy IMpower133, w którym wzięło udział 403 pacjentów. Wykazano w nim, że atezolizumab w połączeniu z chemioterapią wydłużał całkowity czas przeżycia chorych (OS) na zaawansowaną postać SCLC skuteczniej niż sama chemioterapia (12,3 vs. 10,3 miesiąca). Bada kombinacja skuteczniej zmniejszała też ryzyko pogorszenia choroby lub śmierci. Średni czas przeżycia wolnego od progresji (PFS) wyniósł 5,2 miesiąca w grupie badawczej i 4,3 miesiąca w grupie kontrolnej.

Źródło: Globenewswire

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także