Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pojawiają się przypadki małpiej ospy bez związku z podróżami do Afryki. Co to oznacza?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 czerwca 2022 11:29

Pojawiają się przypadki małpiej ospy bez związku z podróżami do Afryki. Co to oznacza? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Małpia ospa, która zazwyczaj ma łagodny przebieg występuje endemicznie w zachodniej i środkowej Afryce. Do początku maja rzadko odnotowywano przypadki zakażeń poza Afryką, a jeśli się pojawiały- zazwyczaj wiązały się z podróżami do tego kraju.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała wczoraj o pierwszym przypadku małpiej ospy, w którego historii nie zidentyfikowano powiązań z podróżą do Afryki. Według Agencji większość przypadków w Wielkiej Brytanii – 132 – dotyczy Londynu, z czego 111 przypadków dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (MSM). Tylko dwa przypadki dotyczą kobiet.

Podróże zagraniczne do wielu różnych krajów w Europie w ciągu 21 dni od wystąpienia objawów odnotowano w 34 potwierdzonych przypadkach, czyli około 18 proc. ze 190 przypadków, które zostały potwierdzone przez Wielką Brytanię na dzień 31 maja. Agencja prowadzi dalsze rozpoznanie historii tych zakażeń, ale obecnie nie można wskazać żadnego pojedynczego czynnika ani źródła narażenia, które łączyłyby te przypadki. Organizacja współpracuje z m.in. Brytyjskim Stowarzyszeniem Zdrowia Seksualnego i HIV oraz aplikacją randkową App Grindr, aby komunikować się ze społecznością GBMSM. Zachęca również społeczność LGBT i organizatorów wydarzeń typu Pride Month do pomocy w dotarciu z informacjami nt. bezpieczeństwa zdrowotnego w nadchodzących tygodniach.

Przypomnijmy: małpia ospa zwykle powoduje objawy grypopodobne i zmiany skórne wypełnione ropą, które zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Wirus może być dla niektórych śmiertelny. Brytyjskie organy ds. zdrowia oferują szczepionkę firmy Bavarian Nordic Imvanex osobom, które mają potwierdzenie lub podejrzenie zakażenia.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​do tej pory otrzymała raporty o ponad 550 potwierdzonych przypadkach choroby wirusowej z 30 krajów poza Afryką.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także