Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przeciwciało dla chorych na RZS

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 maja 2017 01:07

Przeciwciało dla chorych na RZS - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji ds. Leków wydał pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu eksperymentalnego ludzkiego przeciwciałem monoklonalnego skierowanego przeciwko receptorowi IL-6.

CHMP zarekomendował sarilumab do stosowania w skojarzeniu z metotreksatem (MTX) w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u pacjentów dorosłych, u których stwierdzono niedostateczną odpowiedź lub nietolerancję jednego lub większej liczby leków przeciwreumatycznych, modyfikujących przebieg choroby (LMPCh).

Przeciwciało można stosować w monoterapii w przypadku nietolerancji MTX lub, gdy leczenie MTX jest w danym przypadku niewystarczające. Lek biologiczny podaje się raz na dwa tygodnie w postaci wstrzyknięcia podskórnego.
 
Opinia Komitetu została przygotowana w oparciu o wyniki siedmiu badań fazy III, w tym badań SARIL-RA-MOBILITY, SARIL-RA-TARGET i SARIL-RA-MONARCH, prowadzonych w ramach globalnego programu badań klinicznych SARIL-RA. Badania te obejmują dane uzyskane u ponad 3300 dorosłych pacjentów z RZS, u których stwierdzono niedostateczną odpowiedź lub nietolerancję jednego lub większej liczby biologicznych lub niebiologicznych preparatów z grupy przeciwreumatycznych LMPCh.

W przebiegu RZS proces zapalny zachodzi w obrębie błony maziowej stawów i objawia się bólem, obrzękiem oraz uszkodzeniami stawów, które mogą prowadzić do ich zniekształcenia. RZS występuje u 70 mln osób na całym świecie. RZS najczęściej rozwija się u pacjentów pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, lecz może dotykać osoby dorosłe w każdej grupie wiekowej. W Europie na RZS cierpi 2,9 mln osób.

Komisja Europejska podejmie ostateczną decyzję w sprawie dopuszczenia sarilumabu do obrotu w UE w najbliższych miesiącach.

Źródło: CHMP / materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także